Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

o cunostinta e casatorita de 11 ani cu o persoana care e pensionara.Poate primi pensie de urmas dupa moartea lui?(ea este casnica nu a lucrat niciodata)
Au si un baietel minor.Si acesta va primi pensie dupa moartea tatalui?
Va multumesc anticipat!
Este normal sa creasca.
Pentru un urmas pensia este de 50%
Pentru doi 75%:2=37,5%
Toate cifrele legate de cuantumul pensiei,ca este pentru 1 sau 2 urmasi sunt deocamdata niste imaginatii.Deocamdata nu se stie momentul(luna si anul)cand se va apela la pensia de urmas.Cifrele pot fi modificate prin disparitia(sau micsorarea)diminuarii si prin cresterea valorii punctului de pensie.