Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie imobiliara / Vanzare / Vanzare partiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie imobiliara / Vanzare / Vanzare partiala

Salut pe toti cei de pe forum , si mai ales pe consultanti !
Am nevoie de sfatul dvs. !
Parintii mei au facut "Contract de donatie imobiliara" mie si surorii mele , pentru apartamentul in care locuiesc eu cu parintii mei ! Sora mea are locuinta proprie !
A aparut o problema ! Mama mea ameninta cu vanzarea apartamentului , desi mi-a tot spus sa investesc bani in acest apartament , si mai ales mi-am platit partea la cheltuielile casei ( intretinere,gaze,electrica,etc ) !
Intrebarea mea este daca mama mea are posibilitatea de a vinde apartamentul !
Si daca da , ce pot face eu ca sa impiedic vanzarea ?
Prin ce mijloc ma poate ajuta tatal meu sa opresc vanzarea apartamentului , el fiind de partea mea !
Poate tatal meu sa-mi faca mie contract de vanzare/cumparare pe jumatatea lui de apartament ? Trebuie si acordul mamei ? Cum trebuie sa procedez , existand deja acel "Contract de donatie imobiliara" ??? Ce acte trebuie sa am ? Mai ales din partea surorii mele !
Mai exista si alte cai de a primi legal jumatatea tatalui meu , fara a le implica pe mama si sora mea ?

Multumesc anticipat !
Liliana Gradinaru, Avocat
1. Actul de donatie se poate revoca, oricand de catre donator! 2. Parintii fiind in viata, au tot dreptul sa-si vanda proprietatea oricui doresc, nu neaaparat rudelor sau copiil. Raspunsul la ultima intrebare este ca nu prea exista nicio alta cale legala de a primi jumatatea tatalui, fara implicarea mamei si aorei.
multumesc pentru raspuns!
astept si alte sfaturi!
Problema e dificila. Intr-o situatie asemanatoare este o cunostinta a mea: tatal vrea sa cedeze partea lui fiicei cu care locuieste in apartament. Sora ei (cealalta fiica)are apartamentul ei. Cu toate ca fiica ce locuieste cu parintii proprietari a investit in apartament (centrala termica, termopane, zugraveli, cheltuieli de intretinere in proportie de 70% - ca na- ei sunt 3 si parintii doar 2 si pensionari, mama a dat o replica monumentala: "e munca mea si o vand cui vreau" . Nu am ce sfat sa dau, dar poate ne da cineva un sfat. Ca asemenea situatii te aduc la nebunie.
Ce sfaturi se pot da intr-o asemenea situatie in care parintii dunt in relatii foarte proste cu proprii copii?
Daca fiica a investit in acel apartament si detine facturi, bonuri fiscale, etc. care au legatura cu cheltuielile facute pentru apartament, ar fi o solutie sa-si recupereze banii. Altfel...
Fiecare problema are o rezolvare... ideea e sa apelezi la specialisti si nu sa pui o intrebare unei cunostinte, alta unui var, una pe net si gata! Sa spui ca e legea proasta si ca nu se poate face nimic.

In cazul initial, mama nu poate vinde nimic. Aveti act de donatie, l-ati intabulat? Platiti impozitul pe acel imobil? El e al dv., nu al mamei.
Asa incat, mama nu poate vinde ceva ce nu e al ei.
Ca ar putea desface in instanta donatia, ok, dar asta e alta mancare de peste si cam dificil de preparat... caci donatia e un act irevocabil, in principiu.
Revocarea unei donatii se face in situatii exceptionale si foarte bine delimitate de lege, nu asa, ca vrea donatorul!

Asa incat, sanatate si drum bun! Imobilul e al dv. si al surorii dv.

Cu privire la copiii care investesc in casa parintilor, sperand ca aceasta le va reveni intr-o zi si pierzand din vedere ca nu e a lor... sunt sanse de recuperare a banilor, chiar daca ei au gresit de la bun inceput cand nu au facut un contract etc. pentru a sta in casa, cand au presupus ca parintii aceia nu vor sa dispuna vreodata de bunul lor...
Astfel, daca nu au trecut 3 ani de la investitie, dovada se face cu orice mijloc de proba: martori., prezumtii, acte...
Daca mama are 100 de lei pensie si tata 200, e clar ca nu au cumparat centrala ei, nu?
Si tot asa, banii se recupereaza daca demersurile se fac in timp util.