Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rejudecare partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rejudecare partaj succesoral

Din 1999 până în 2002 s-a judecat pe fond, în apel și recurs un partaj succesoral. S-a adjudecat masa succesorală la o parte cu sarcina sultei. Nici una dintre părți n-a întreprins nimic în acest sens. Nu s-a notat în cartea funciară nici o decizie, nici privilegiu, nici o sarcină, dar nici sulta nu s-a platit. Între timp doi dintre cei care au primit imobilul au decedat. Acum, nu știu ce s-ar putea face spre redeschiderea dosarului pentru a putea înscrie în CF pe cei îndreptățiți și a plăti sulta reactualizată.
Ar fi bine sa mergeti la un avocat pentru a se analiza in concret situatia.
Daca va aflati in rejudecare inseamna ca nu exista o hotarare definitiva si irevocabila.
Nu ma aflu în rejudecare, as dori sa pornesc aceasta actiune, dar nu gasesc temeiul de drept. Situatia actuala este oarecum blocata. Dreptul de a cere executarea s-a prescris, dreptul de a înscrie în Cartea funciară cotele de proprietate de asemenea, totuși părțile sunt moștenitori în urma sentinței, deciziei Tribunalului și a deciziei Curtii de Apel, au un drept real care este imprescriptibil.
Nu se mai plateste nici o sulta, s-a prescris.
Mostenitorii celor prevazuti in hotararea def. si irevoc. sa isi dezbata fiecare succesiunea dupa defuncti, urmand sa isi intabuleze ei cotele respective.
Am interpretat și eu astfel dar cum ramâne cu art.742, 1737 C. civ. pct. 3 , iar dreptul de proprietate asupra cotei din imobil este condiționat de plata sultei
Daca conf art 405 CPC termenele s-au prescris, aș putea cere din nou partajul?