avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

buna ziua.am rugamintea sa ma lamureasca si pe mine cineva asupra unui aspect. In urma decesului tatalui meu am ramas succesibili,parca asa am inteles ca se spune,mama,eu si doua surori. Deoarece am suspiciuni ca se urmareste tepuirea mea pentru ca mama mereu a urmarit sa dea totul fetelor,cum ma sfatuiti sa procedez?va dati seama ca in aceasta situatie nu se pune problema sa reusesc sa obtin certificatul de deces in original.
Nu are cu ce sa va pacaleasca, in cazul in care acceptati succesiunea dupa tata.
chiar asta este dilema mea.Mai exact ce trebuie sa fac pentru a accepta succesiunea in cazul in care nu reusesc sa intru in posesia certificatului de deces?
Va prezentati la evidenta populatiei (nasteri/casatorii/decese) cu cartea de identitate si urmatoarele date

Numele tatalui
Data decesului
Localitatea si judetul decesului
Data nasterii tatalui
localitatea / judetul nasterii tatalui
chitanta taxa 2 lei de la impozite

Daca aveti vreo copie dupa buletin / certificatul de nastere a tatalui si cunoasteti data si locul decesului este foarte simplu. A murit bunica mea anul trecut si cand am fost am scos certificatul de deces a ei si al 2 strabunici. Trebuie sa fie ruda apropiata, altfel nu puteti scoate certificatul oricui. Pe mine m-au intrebat ca de ce nu a venit tata in locul meu, dar tot mi-au facut rost de certificate. Daca nu a murit in aceeasi localitate, serviciul de evidenta a populatiei din localitatea unde aveti domiciliul va comunica cu serviciul din localitatea unde a fost inregistrat decesul si veti primi certificatul in cateva saptamani.

Faptul ca surorile/mama nu va prezinta certificatul de deces in original este o gluma in impiedicarea dumneavoastra sa acceptati succesiunea. Pana acum matusile mele nici nu stiu ca eu am certificatul de deces al bunicii. Oricum chiar si dupa ce acceptati mostenirea, ceea ce este recomandat puteti sa va intelegeti intre voi la ca orice cetatean (contracte de vanzare-cumparare la notar pe cote din imobile, bunuri, etc)
Buna ziua,tuturor. Am revenit pe forum cu aceeasi problema,in speranta ca de aceasta data cineva o sa ma lamureasca mai bine. In conditiile in care certificatul de deces in original se afla in posesia mamei mele iar aceasta,nici in ruptul capului nu doreste sa auda de succesiune.Deoarece nici nu-mi doresc si nici nu este normal sa-i deschid mamei mele oaresce procese in instanta asta desi si-a exprimat preferintele in mod clar,este problema ei ce va face cu partea care i se cuvine.Problema mea este ca daca las lucrurile asa pana dupa moartea mamei mele,partea care mi se cuvine mie dupa tatal meu,in conditiile in care acesta in timpul vietii nu si-a exprimat nici o preferinta in scris fata de nici unul din membrii familiei,ar putea fi viciata intr-un fel sau altul de mama mea,prin instrainarea intregii proprietati, prin cedarea catre o terta persoana,sau ma rog,ce posibilitati or mai fi.Va rog sa ma lamuriti careva.Va multumesc si va doresc o zi buna in continuare.
Mama nu va putea vinde imobilul in intregime catre o alta persoana fara sa dezbata mostenirea. Poate totusi sa vanda partea ei din imobil cui doreste.

Dvs, in termen de 6 luni trebuie sa mergeti la orice birou notarial si sa dati o declaratie de acceptare a mostenirii, asta daca mai sunteti in termen.

De asemenea daca surorile dvs. nu au dat o asemenea declaratie in termenu legal de 6 luni si nici nu au locuit, ingrijit platit impozite pe imobile, nu au preluat spre uzul lor bunuri care au apartinut tatalui pot fi declarate straine de succesiune si fara sa aiba nici un drept asupra mostenirii din partea tatalui. Aceasi situatie se aplica si dvs. daca nu ati acceptat tacit sau expres mostenirea

Alte discuții în legătură

Renuntare la drepturi livia rosu livia rosu Buna ziua, Suntem 3 surori si dupa decesul tatalui nostru, in urma succesiunii doua dintre noi am renuntat in favoarea celei mai mici. Acum a decedat si mama ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de mostenire dupa moartea tatalui MihaelaMerlusca MihaelaMerlusca Sunt unicul copil la parinti si dupa moartea tatàlui ( in 25/05/2011), am ramas doar cu mama. Tatal meu a cumparat impreuna cu mama apartamentul in ... (vezi toată discuția)
Rudele ascund actul de proprietate al defunctului mirc84 mirc84 Salut, Tatal meu a decedat in urma cu mai putin de 6 luni. Acesta detinea o proprietate a carui act de proprietate este detinut acum de catre fratele lui. ... (vezi toată discuția)