Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertul nu vrea sa mai discute
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertul nu vrea sa mai discute

In vederea intabularii unui imobil curti constructii s-a apelat la serviciile unui expert cadastru pentru a efectua documentatia cadastrala urmand ca tot el sa efectueze toate procedurile de intabulare in Cartea Funciara si sa prezinte in final extrasul de carte funciara.
S-a platit intreaga suma ceruta cuprinzand onorarul si taxele de intabulare, s-au efectuat masuratorile dar de peste 4 luni nu vrea sa mai raspunda la telefon, telefonandu-i de pe un alt numar a raspuns si a spus ca imi va preyenta extrasul in urmatoarele zile dar aceasta nu s-a mai intamplat.
Mi-a dat chitanta pentru toata suma platita,. Este inscris in tabloul expertilor autorizati al Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara al Judetului.
Ce sa intreprind in continuare pentru ca am nevoie de extras in vederea instrainarii imobilului ?
Din ce cauza ar putea expertul sa aiba un asemenea comportament ?
Se poate face o plangere penala pentru inselaciune ?
Poate sa se intreprind[ un demers pe linie administrativa ?
da puteți face plângere la poliție pentru înselaciune mai ales că aveți chitanțele.
Dupa stiinta mea expertii din aceasta specialitate sunt foarte ocupati. Convingeti-va mai intai ca este vorba de rea-vointa si apoi faceti reclamatia.
Mergeti la BIROUL LOCAL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA de care apartineti(fiecare judet are cateva birouri de acestea , la care sunt arondate localitatile respective).Explicati situatia si aratati documentatia, -chitanta pe care o aveti.de la topograful respectiv.Ei pot sa va spuna daca a fost depusa sau nu lucrarea.
Poate , daca dati de topograf la telefon, cereti-i sa va dea nr. de inregistrare cu care a depus documentatia d-voastra, pentru intabulare.Asa veti putea sa verificati singur, de pe site ANCPI, situatia cererii d-voastra.OCPI au obligatia ca in termen de 21 zile sa faca intabularea(chiar daca mai depasesc cateva zile).S-ar putea ca documentatia respectiva sa fi necesitat vreo completare-de acte, de suprapunere, etc, pt.care se face un raport de completare si topograful sa trebuiasca sa refaca documentatia, dar trebuia sa va anunte.Faptul ca v-a dat chitanta pt.onorariu si pt.intabulare, inseamna ca totusi este de buna credinta.Incercati intai amiabil ca pe urma dureaza iar ca sa refaceti masuratorile, bani si timp pierduti.
Vedeti ca se poate face intabularea si in regim de urgenta, dar costa de 5 ori mai mult.
liamic43 a scris:

Mergeti la BIROUL LOCAL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA de care apartineti(fiecare judet are cateva birouri de acestea , la care sunt arondate localitatile respective).Explicati situatia si aratati documentatia, -chitanta pe care o aveti.de la topograful respectiv.Ei pot sa va spuna daca a fost depusa sau nu lucrarea.
Poate , daca dati de topograf la telefon, cereti-i sa va dea nr. de inregistrare cu care a depus documentatia d-voastra, pentru intabulare.Asa veti putea sa verificati singur, de pe site ANCPI, situatia cererii d-voastra.OCPI au obligatia ca in termen de 21 zile sa faca intabularea(chiar daca mai depasesc cateva zile).S-ar putea ca documentatia respectiva sa fi necesitat vreo completare-de acte, de suprapunere, etc, pt.care se face un raport de completare si topograful sa trebuiasca sa refaca documentatia, dar trebuia sa va anunte.Faptul ca v-a dat chitanta pt.onorariu si pt.intabulare, inseamna ca totusi este de buna credinta.Incercati intai amiabil ca pe urma dureaza iar ca sa refaceti masuratorile, bani si timp pierduti.
Vedeti ca se poate face intabularea si in regim de urgenta, dar costa de 5 ori mai mult.

Expertul nu a depus niciun fel de lucrare la OCPI. Unii mi/au spus ca este un BANDIT care te duce cu vorba, ia banii si spune ca mai trebuie cate ceva. Ocoleste apoi clientii. Sunt clienti care au platit di de un an si nu le/a facut lucrarea.
Individul face de ras corpul cadastristilor. Ii fac plangere penala. Pot cere despagubiri morale ?
bukinst, utilizator
Dupa ce faceti demersurile aratate de "liamic43" si va convingeti ca expertul nu a intreprins nimic , aveti posibilitatea sa va adresati cu sesizare conducerii biroului de expertiza din care face parte si cu plangere penala parchetului de pe langa instanta competenta teritorial , pentru infractiunea de inselaciune .
Depuneti atasat la sesizare si plangere copii de pe chitanta care consemneaza onorariul achitat.