Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Solicitare act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Solicitare act de proprietate

Este legal ca pentru lucrari de renovare a unui imobil (in mod concret,pentru izolarea termica si mansardarea unui bloc),societatea care efectueaza aceste lucrari sa solicite locatarilor copii xerox dupa actele de proprietate a apartamentelor?
Depinde cu cine a incheiat societate contractul, cu asociatia de proprietari caz in care are nevoie de hotarirea acesteia in acest sens sau cu fiecare proprietar in parte caz in care cere si actul de proprietate al acestora
Nu e nimic ilegal ca o societate fie ea si de constructii sa solicite in copie actele de proprietate ale apartamentelor ,la incheierea unui contract ,in speta pentru efectuarea lucrarilor de izolare termica si masardare. Izolarea termica si mai ales masardarea sunt lucrari care necesita sume mari de bani . Pentru acest lucru trebuie sa-si dea acordul toti proprietarii mai ales cind e vorba de masardare . Asa ca constructorul vrea sa fie sigur ca toti proprietarii sunt de acord si ca ulterior nu va avea probleme cu acestea.