Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazul ciorogarla!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazul ciorogarla!

buna seara!am si eu nevoie de un sfat....presupun ca stie toata lumea despre cazul Ciorogarla,UM din care s-a furat armament.Vroiam sa stiu,un soldat condamnat la 3 ani de inchisoare pentru incalcare de consemn,poate cere eliberare conditionata???va rog mult,ajutat-ma!!!Multumesc anticipat.
Raspunsul este afirmativ , soldatul are acelasi regim ca si orice alt condamnat .
El poate formula o astfel de cerere cupa executarea a 2/3 din pedeapsa.
multumesc mult pentru raspuns!!!auzisem ca daca esti condamnat pentru calcare de consemn,trebuie sa ispasesti toata pedeapsa,pentru ca nu ai dreptul la eliberare conditionata!!!imi puteti spune,va rog,daca au voie sa-l incarcereze in aceeasi celula cu detinuti periculosi sau extrem de periculosi(criminali,violatori s.a.m.d)?multumesc anticipat?
Regimul de detentie in penitenciare se stabileste de catre comisia abilitata a penitenciarului , prev.de art.14 din Legea nr.275/2006 si prin Regulamentul nr.21/12/2006.
Iata textele de lege care va intereseaza pentru lecturare si pentru a face eventuale demersuri legale :

Procedura stabilirii regimului de executare
(1) Membrii comisiei prevăzute de art. 14 din Lege, cu ocazia stabilirii regimului de executare a persoanelor
private de libertate, au în vedere:
a) vârsta;
b) durata pedepsei privative de libertate;
c) conduita persoanei condamnate, inclusiv în perioadele de detenţie anterioare;
d) riscul pe care îl prezintă pentru siguranţa locului de deţinere, pentru celelalte persoane private de libertate
şi pentru personal;
___________
Litera d) a fost modificată prin punctul 50. din Hotărârea nr. 1113/2010 începând cu 14.12.2010.
e) abilităţile necesare includerii în diferite programe de educaţie şi asistenţă psihosocială;
___________
Litera e) a fost modificată prin punctul 115. din Hotărârea nr. 1113/2010 începând cu 14.12.2010.
f) disponibilitatea de a presta muncă, de a urma cursuri de calificare şi cursuri de şcolarizare.
___________
Litera f) a fost modificată prin punctul 50. din Hotărârea nr. 1113/2010 începând cu 14.12.2010.
g) starea de sănătate.
(2) În raport cu prevederile alin. (1) şi ale art. 25 din Lege, fiecare membru al comisiei propune motivat
regimul de executare.
(3) Stabilirea regimului se face prin votul deschis al majorităţii membrilor comisiei, în funcţie de
propunerile formulate.
(4) Propunerile membrilor comisiei, motivaţiile şi decizia finală a comisiei, pentru fiecare caz în parte, se
consemnează într-un proces-verbal, care se înregistrează într-un registru de procese-verbale.
(5) Decizia membrilor comisiei se consemnează într-un proces-verbal de aducere la cunoştinţă, întocmit în
două exemplare. Un exemplar al procesului-verbal de aducere la cunoştinţă a deciziei se înmânează persoanei
private de libertate, iar celălalt, din care să rezulte luarea la cunoştinţă, se depune la dosarul individual.
(6) Structura şi conţinutul procesului-verbal de aducere la cunoştinţă a deciziei se stabileşte prin decizie a
directorului general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.
ARTICOLUL 89
Sesizarea judecătorului delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate
(1) Persoana condamnată, nemulţumită de regimul de executare stabilit de comisie, poate formula, în scris,
plângere la judecătorul delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate, în termen de 3 zile de la
data când a luat cunoştinţă de regimul de executare a pedepsei stabilit, în conformitate cu prevederile art. 25
alin. (2) din Lege.
(2) Judecătorul delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate ascultă, în mod obligatoriu,
persoana condamnată, soluţionează plângerea în termen de 15 zile de la data primirii acesteia şi pronunţă prin
încheiere motivată una dintre următoarele soluţii: 37
a) admite plângerea şi dispune modificarea regimului de executare stabilit de comisia pentru
individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate;
b) respinge plângerea, dacă aceasta este nefondată.
(3) O copie de pe încheierea judecătorului delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate se
comunică persoanei condamnate şi administraţiei penitenciarului, în termen de cel mult două zile de la
pronunţare.
___________
Alineatul (3) a fost modificat prin punctul 51. din Hotărârea nr. 1113/2010 începând cu 14.12.2010.
Radu Gabrian, Mediator
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!
O ultima intrebare as mai avea....este posibil,intr-un fel sau altul,sa iasa din inchisoare mai devreme de termen(excluzand eliberaea conditionata)?Adica....mai este vreo portita,ceva,de care ne putem ajuta ca sa il scoatem de acolo???Suntem disperati,el nu rezista acolo 3 ani......Va multumesc!