Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata factura din UE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata factura din UE

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala pe numele meu si am deschis un cont bancar in lei la banca. Daca emit o factura pentru un client din UE (factura in euro), am nevoie neaparat de cont in euro in banca sau pot da contul in lei? O firma din UE poate vira banii in contul deschis in lei (si conversia se face automat) sau este necesar deschiderea unui cont in euro?
Aveti nevoie de contul in eur pentru primirea banilor.
Nu ati specificat daca sunteti inscris la Registrul Operatorilor Intracomunitari-ROI. Altfel nu puteti factura in euro. Iata mai multe info despre inscriere :[ link extern ] /.
Nu stiu daca sunteti sau nu platitor de TVA. Daca nu sunteti si va inscrieti in ROI, din pacate veti fi autiomat trecut ca platitor de TVA.