Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat incheiat de avocat pentru...sediul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat incheiat de avocat pentru...sediul profesional

Ca sa obtina CIF de la finante, avocatul trebuie sa depuna la dosar pe langa declaratia 070..etc. si un contract de inchiriere/comodat/proprietate.
In situatia in care avocatul nu este proprietar pe imobilul in care doreste sa-si stabileasca sediul profesional al cabinetului, poate incheia un contract de comodat pentru folosinta imobilului cu titlu gratuit? Acest contract de comodat trebuie incheiat in forma autentica? Daca da, il poate intocmi si semna ca avocat?
Doamna, forma autentica presupune incheierea la notar, un avocat nu poate autentifica un inscris.
Dar ii poate da o data certa, nu?
Intrebarea mea viza posibilitatea incheierii unui astfel de contract doar cu dare de data certa si daca, astfel incheiat este bun ptr. cei de la finante.
Sau poate nu trebuie incheiat in forma autentica si nici nu e nevoie de data certa...
Intreb si eu.
Nu este obligatorie forma autentica.La organele fiscale trebuie inregistrate doar contractele de inchiriere contracost,in scopul impozitarii beneficiarului de venit (daca locatorul este oersoana fizica).
ContSters145448, utilizator
Ok, sa inteleg ca cei de la finante nu vor cere un contract de comodat incheiat in forma autentica?
Da, nu se cere in forma autentica.
Pe contract veti aplica si stampila de avocat.
Este suficient.
Ar fi fost chiar culmea sa trimita avocatul la notar...