Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CONTRACT DE COMODAT
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CONTRACT DE COMODAT

Sunt P.F.A.cu sediul în propriul apartament.Pentru încheerea unui contract de comodat, acesta este valabil prin semnătură privată, fără a mai fi autentificat prin notariat?
Vă rog să-mi daţi şi baza legală.
Vă mulţumesc.
Da, este valabil ca act sub semnatura privata, vezi art. 1176-1179 C.civ, ref la actele sub semnatura privata.
Este valabil sub senatura privata, preferabil sa i se dea data certa (prin inregistrarea la o autoritate de stat).
Baza legala poate ne precizati pentru ce anume, caci nu gasim text expres scris undeva, e nevoie de coroborari de texte pentru asta. Vedeti teoria contractelor.

Avem in Codul civil regula conform careia actele sub semnatura oprivata au aceleasi efecte ca cele autentice daca nu sunt contestate de catre cel caruia i se opun...
Contractele se incheie in forma autentice numai in cazurile expres prevazute de lege, anume cand transfera proprietatea unui imobil, cand se instituie o ipoteca etc.
Comodatul nu are text expres in privinta faptului ca trebuie incheiat in forma autentica, prin urmare ramane la regula generala a actului sub semnatura privata.

Baza legala e, in principiu, in Codul civil (despre inscrisuri, despre comodat, sunt sectiuni diferite).
Liliana Gradinaru, Avocat
da este valabil sub inscris semnatura privata, fara a mai fi autentificat de notar,( in codul civil);
Contractul de comodat nu trebuie autentificat neaparat, el este valabil incheiat daca are data certa.
Pe undeva prin codul fiscal, este un titlu intreg despre impozitul pe profit si despre cheltuielile deductibile.
Acolo trebuie sa cauti sa vezi daca acele cheltuieli efectuatre de tine in legatura cu bunul obiect al contractului de comodat se incadreaza sau nu la cheltuielile deductibile.
In rest, contractul de comodat se supune intru totul prevederilor din batranul Cod civil.
Iar faza cu forma autentica, mai degraba notarii o promoveaza decat fiscul.
Diana
DIANA IONELLA, Consilier juridic
Ionella, unde scrie ca trebuie sa aiba data certa pentru valabilitate? Actul sub semnatura privata nu are data certa, el poate capata data certa in anumite situatii, una dintre ele fiind cand e depus la Registrul comertului, de exemplu.
Dar nu inseamna ca fara data certa nu are valabilitate, data certa nefiind o conditie ad validitatem din ce cunosc eu.