Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru asigurator

in cazul in care am incheiat un contract de vanzare cumpare echipamente si ulterior aflam ca sunt puse sub sechestru care este procedura pentru a recupera avansul dat la incheierea contractului? vanzatorul a confirmat in contract ca bunurile sunt libere de sarcini.

Rezilierea contractului pentru eroare in instanta si DESPAGUBIREA PENTRU EVICTIUNE!

Consultati un avocat din zona!
Roland Mindrila, Avocat
Sustragerea de sub sechestru reprezinta infractiune si se pedepseste, conform Codului penal,art.244,cu inchisoare de la o luna la 1 an sau cu amenda.Daca fapta a fost comisa de catre custode,sanctiunea aplicabila este inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
Sesizarea penala se inainteaza de organul care a aplicat sechestrul.
Fiind facuta cu incalcarea prevederilor legale,tranzactia este nula de drept.Pentru recuperarea avansului trebuie sa va dresati instantei.
ContSters145448, utilizator