Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de muncã

Bună ziua
Vă rog din suflet să mă ajutaţi şi pe mine cu un răspuns
Mi s-a desfăcut contractul de muncă în firma unde am lucrat pt. că nu am vrut să stau în perioada de preaviz.Pe lângă acest fapt ei mi-au oprit şi lichidarea pe care o mai aveam de luat pt. ultima lună lucrată în firmă.Întrebarea mea este dacă ei au dreptul să-mi oprească salariul atâta vreme cât nu au fost alte probleme decât că nu m-am prezentat în perioada de preaviz.
Vă mulţumesc!
Nu au niciun drept sa va opreasca drepturile salariale ... prin urmare, aveti posibilitatea de a sesiza in acest sens ITM-ul si/sau instanta de judecata.