avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... medic de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

medic de familie

cum pot stii sigur daca sunt inscrisa la un medic de familie (altfel decat sa merg personal la cabinetul unde s-ar putea sa fiu inscrisa)?
daca nu am medic de familie cam procedez sa ma inscriu undeva?
Cel mai recent răspuns: ContSters224434 , utilizator 07:48, 7 Octombrie 2011
mergeti la orice medic de familie si inscrietiva.Nu aveti nevoie de ceva anume.
trebuie sa fiu angajata? nu trebuie sa platesc nimic? daca sunt inscrisa si in alta parte? cine verifica?
Nu trebuie sa fiti angajata.Nu costa nimic.Daca sunteti inscrisa in alta parte,aveti dreptul/posibilitatea sa renuntati la acel medic.
Nu trebuie sa fiti angajata.Nu costa nimic.


Din cate stiu eu, medicul de familie, acorda consultatii, elibereaza retete compensare, recomanda analize, face tratamente la cabinet, in baza asigurarilor de sanatate platite de pacient la Casa de Asigurari de Sanatate !!!
Solicita anual adeverinta de asigurat sau talon de pensie.
La cabinetele particulare, contra cost, se pot obtine aceleasi servicii, si nu trebuie sa fii angajat!
cu siguranta trebuie cotizat undeva; sunt angajata dar nu de mult; o sa merg la un cabinet sa ma interesez; multumesc frumos pentru raspuns.

Alte discuții în legătură

Medicamente compensate vaduve veterani de razboi adusca adusca Sunt o vaduva de veteran de razboi si as dori sa stiu daca art 16 lit j din Lg 44/1994, trebuie respectat si de catre medicii de famile care elibereaza retete. ... (vezi toată discuția)
Microgrant - cmi anca2274 anca2274 Va rog sa-mi spuneti daca un CMI al unui medic ginecolog sau al unui medic de familie poate beneficia de acest microgrant? Dsp-ul nu elibereaza adeverinta, ... (vezi toată discuția)