Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... microgrant - cmi
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

microgrant - cmi

Va rog sa-mi spuneti daca un CMI al unui medic ginecolog sau al unui medic de familie poate beneficia de acest microgrant?
Dsp-ul nu elibereaza adeverinta, atunci medicul trebuie sa declare pe propria raspundere ca trateaza pacienti de Covid, sau a tratat? Dar care medic in afara de stomatologii autorizati, au tratat in cabinetele particulare pacienti de covid?
Ce inseamn[ de fapt acea anexa 3 la procedura?
Trebuie sa aveti acea adeverinta din anexa 3, adica trebuie sa fie emisa de o unitate sanitara unde ati prestat serviciul, fie direcția de sănătate publică județeană ca ati fost implicat/a în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților diagnosticați cu COVID-19. Nu puteti declara doar pe propria raspundere.

Dar doar legiutorul poate explica la ce s-a referit prin unitatea sanitară, intrucat potrivit Legii 95/2006 si cabinetul de medicină de familie este unitate sanitară privată (specializată în furnizarea de servicii medicale în asistența medicală primară, organizată în condițiile legii).
Ioan Petru Butariu, Contabil