Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... necompetenta sectiei de contencios
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

necompetenta sectiei de contencios

Buna seara,
Mai poate fi admisa exceptia necompetentei materiale a sectiei de contencios administrativ si fiscal in conditiile in care Curtea de Apel (complet specializat pe litigii de munca si asigurari sociale) a stabilit ca instanta competenta pentru solutionarea litigiului e sectia de contencios a Tribunalului iar decizia Curtii e irevocabilă? Va multumesc !
Se poate ivi conflcit de competenta si in acest caz, care trebuie solutionat de ICCJ, chiar daca un asemenea caz nu este enumerat in art. 22 din Codu;l de procedura civila, pe baza principiului dedus din examinarea situatiilor prevazute de acest text, desi declinarea compentntei curtii de apel apare ca obligatorie pentru tribunal
Mihai Pop a scris:

Buna seara,
Mai poate fi admisa exceptia necompetentei materiale a sectiei de contencios administrativ si fiscal in conditiile in care Curtea de Apel (complet specializat pe litigii de munca si asigurari sociale) a stabilit ca instanta competenta pentru solutionarea litigiului e sectia de contencios a Tribunalului iar decizia Curtii e irevocabilă? Va multumesc !

Da. mai poate fi ridicata exceptia necompetentei materiale a instantei de judecata chiar daca Curtea de Apel si-a declinat competenta ... despre ce litigiu este vorba?