Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... rezervare denumire club si OSIM
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

rezervare denumire club si OSIM

am reusit obtinerea unei rezervari de denumire pt.un nume care ste de fapt format din alaturarea 1.nume propriu asemanator (e diferenta de o litera) cu al unei echipe locale (dar apartinand altui sport decat cel al clubului in devenire)
2.si un nume cunoscut de echipa de fotbal romaneasca
Poate fi vorba de utilizare fara drept, daca aceste denumiri separat sunt protejate la OSIM?
Din practica stiu ca exista o firma de incaltari sport ADIDAS si o firma care vinde concomitent si pe aceeasi piata tot incaltari sport cu numele ABIDAS. Probabil exista doua inregistrari de embleme diferite cu nume care au aprox. aceeasi prezentare dar cu o litera schimbata. Stiu ca ADIDAS este si marca dar nu stiu daca ABIDAS nu este numai emblema.

Exista ( nu stiu daca mai exista ) o echipa de fotbal Politehnica si alta Politehnica 1921.

Cele doua exemple ma fac sa banuiesc ca nu e o problema sa va inregistrati la OSIM cu denumirea propusa.

Oricum exista o diferenta dintre NUMELE FIRMEI, EMBLEMA ( care poate fi doar grafica dar se poate suprapune peste nume ) care se inregistreaza la ORC si MARCA care se inregistrteaza la OSIM.

Nu este obligatoriu ca numele sa fie si emblema si sa fie si marca, dar emblema poate deveni marca fie formal ca inregistrare fie real ca brand.