Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca sunt cetatean strain pot cumpara masina in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca sunt cetatean strain pot cumpara masina in Romania?

Buna ziua,

Pun intrebarea pentru o cunostinta: daca acesta este cetatean strain (Marea Britanie), poate cumpara si inregistra pe numele lui un autoturism in Romania?

Multumesc anticipat!
poate cumpara, dar nu o poate inregistra pe numele sau in romania
Daca are si resedinta in Romania, da va putea sa si inregistreze masina in Romania.
Daca este rezindent poate inmatricula masina pe numele lui.
Poate cumpara orice in Romania dar pt inmatricularea unui autoturism in Romania mai trebuie sa aiba aiba si rezidenta in Romania.
Buna ziua,
un cetatean italian detine o masina in italia proprietate personala. Poate sa vanda aceasta masina tot lui, dar in romania, avand in vedere ca are rezidenta de 2 luni in romania? sau este mai convenabil sa o inmatriculeze pe firma din romania? Multumesc