Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... abrogarea unui text de lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

abrogarea unui text de lege

In cazul in care un articol dintr-o OUG contravine cu un articol ulterior dintr-o Lege,cel dintai se considera abrogat implicit sau trebuie sa se mentioneze expres acest lucru?
trebuie mentionat expres
Care OUG si carui text de Lege contravine ?
Abrogarea poate fi si implicita nu numai explicita, insa trebuie vazut daca e vorba de abrogare.