Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie 112 nedepunere online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie 112 nedepunere online

Buna ziua!
Daca nu am reusit sa iau semnatura digitala pana in prezent si am si un angajata din luna sept anul acesta , mai pot depune la ghiseu decl. 112? la finante?..sau nu o mai primesc la ghiseu?

Daca reusesc si o depun dupa 25 oct 2011 pentru sept online...se poate?
Ce se intampla in cazul in care o depun cu intraziere dupa termenul limita?
Nu depasiti termenul de 25 ca se penalizeaza. La Braila inca se mai primeste si la ghiseu. Incercati si la dumneavostra.
Nedepunerea sau depunerea cu intarziere a D 112 constituie contraventie si se sanctioneaza potrivit prevederilor art. 219 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de Procedura Fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cu amenda de 500 - 1.000 lei pentru persoane fizice, respectiv 1.000 - 5.000 lei pentru persoane juridice.

In situatia in care angajatorul nu depune in mod repetat declaratia lunara, acesta va fi declarat inactiv, cu consecintele legale ce decurg de aici.
Inca se mai primesc si la ghiseu. Tacit, se mai aproba depunerea la ghiseu pana la sfarsitul anului. Doar sa aveti grija sa nu depasiti limita de 25 ale lunii. Multa bafta!
Se poate depune on-line si sambata sau duminica ?
Sigur ca da: in oricare zi, la orice ora!