Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decl 112 nedepusa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decl 112 nedepusa

Buna ziua!
In cazul unei decl 112 nedepusa in trim.1, (specific ca firma s-a infiintat in martie cu angajati), va rog sa ma indrumati cum sa o generez ca sa nu platesc nimic, sa fie pe zero.
Multumesc si o zi frumoasa tuturor!
Buna,
Daca descarci o declaratie 112 de pe net in format pdf pe prima pagina in stanga jos ai o optiune cu "Adauga cele 10 creante din vectorul fiscal pe 0" si ti le genereaza automat.
Nedepunerea sau depunerea cu întârziere a formularuluideclaratiei 112 constituie contravenţie şi se sancţionează potrivit prevederilor art. 219 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu amendă de 500 – 1.000 pentru persoane fizice, respectiv 1.000 – 5.000 lei pentru persoane juridice. În situaţia în care angajatorul nu depune în mod repetat declaraţia lunară, acesta va fi declarat inactiv, cu consecinţele legale ce decurg de aici.

[ link extern ]