avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decl 112 nedepusa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decl 112 nedepusa

Buna ziua!
In cazul unei decl 112 nedepusa in trim.1, (specific ca firma s-a infiintat in martie cu angajati), va rog sa ma indrumati cum sa o generez ca sa nu platesc nimic, sa fie pe zero.
Multumesc si o zi frumoasa tuturor!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 20:52, 8 August 2012
Buna,
Daca descarci o declaratie 112 de pe net in format pdf pe prima pagina in stanga jos ai o optiune cu "Adauga cele 10 creante din vectorul fiscal pe 0" si ti le genereaza automat.
Nedepunerea sau depunerea cu întârziere a formularuluideclaratiei 112 constituie contravenţie şi se sancţionează potrivit prevederilor art. 219 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu amendă de 500 – 1.000 pentru persoane fizice, respectiv 1.000 – 5.000 lei pentru persoane juridice. În situaţia în care angajatorul nu depune în mod repetat declaraţia lunară, acesta va fi declarat inactiv, cu consecinţele legale ce decurg de aici.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii nedepuse-avertisment? invatacel invatacel Buna ziua, Trebuie sa depun 4 declaratii 112 nedepuse, stiu ca pentru a obtine un avertisment trebuie depus un dosar cu o cerere...exista vreun model tip ... (vezi toată discuția)
Declaratie 112 nedepunere online ionela11 ionela11 Buna ziua! Daca nu am reusit sa iau semnatura digitala pana in prezent si am si un angajata din luna sept anul acesta , mai pot depune la ghiseu decl. 112? la ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392a nedepusa iuliaiuly iuliaiuly Buna ziua, Daca nu am depus Declaratia 392a (nu am stiut de schimbarea limitei de la 10.000euro la 35.000 euro) si este prima abatere (adica prima ... (vezi toată discuția)