Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE

Un salariat,ospatar,isi depune demisia la 17.10.2011.Conform Legii i se acorda un
preaviz de 20 de zile.Salariatul nu se mai prezinta la serviciu din data de 22.10.2011.
Cum se procedeaza? I se desface contractul de munca incepand cu data cand nu a mai venit la munca? Cand se consemneaza in revisal? Cand se transmite revisalul?

Multumesc
Preavizul nu i se acorda, in cazul demisiei, ci este obligat sa il efectueze.
Daca nu isi respecta aceasta obligatie din contract sunteti in masura sa efectuati o cercetare disciplinara, in urma careia ii puteti desface contractul de munca.
Pasii ar fi urmatorii:
- numiti o comisie de cercetare disciplinara (cu cel putin 2 membrii)
- ii trimiteti prin posta, cu confirmare de primire, o convocare la o data si o ora (de obicei se practica acordarea unui numar de 5-7 zile pana la data la care il convocati), pentru a motiva absentele nemotivate si nerespectarea obligatiilor din contract
- daca nu se prezinta la data convocarii intocmiti un proces verbal in care mentionati acest lucru
- emiteti decizia de incetare a contractului de munca cf. art 61 lit a din codul muncii
- trimiteti angajatului prin posta, cu confirmare de primire, un exemplar in original al deciziei de incetare
- pe statul de plata apare absent nemotivat pana la data incetarii contractului
- in Revisal il transmiteti in termenul legal, adica cu cel putin o zi inainte de data incetarii contractului
Conform art. 81 alin.7 din Codul muncii , CIM inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale sau partiale de catre angajator a termenului respectiv.

Avand in vedere absentele nemotivate , ii puteti inceta CIM inainte de terminarea termenului de preaviz.

sanducatanas a scris:

Un salariat,ospatar,isi depune demisia la 17.10.2011.Conform Legii i se acorda un
preaviz de 20 de zile.Salariatul nu se mai prezinta la serviciu din data de 22.10.2011.
Cum se procedeaza? I se desface contractul de munca incepand cu data cand nu a mai venit la munca? Cand se consemneaza in revisal? Cand se transmite revisalul?

Multumesc

Aveti doua variante :
- fie incetati raportul de munca la expirarea perioadei de preaviz , iar perioada de la 22.10.2011 pana la data incetarii o consemnati ca si absente nemotivate ..

- fie procedati la cercetarea prealabila disciplinara, urmand a i se desface c.,i.m. in baza art.61 lit.a C.mun.

Incetarea c.i.m. o inregistrati si transmiteti prin REVISAL la data incetarii c.i.m.