Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pentru absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pentru absente nemotivate

Buna ziua,

O angajata si-a dat demisia incepand cu 29.10.2015. Angajatorul i-a cerut sa stea in perioada de preaviz, dar acesta nu doreste. Cum procedez? Ii fac suspendare pentru absente nemotivate si apoi ii fac incetarea? In baza carui articol ii fac incetarea?

Va multumesc.
Daca ii faceti pe absente nemotivate desfacerea CIM asta va presupune sa convocati comisia de disciplina, sa deschideti cercetarea, samd, ceea ce este mai complicat. Daca insa aveti nevoie de prezenta ei in post si nu isi respecta preavizul (care este obligatoriu in cazul asta pentru ea) puteti sa ii trimiteti o notificare, sa evaluati pierderile cauzate societatii prin lipsa ei, apoi sa i le imputati la lichidare. Mult succes.
Sunt doua posibilitati :
- fie o pontati nemotivat pe durata preavizului si apoi incetati c.i.m. in baza art.81 C.mun.

- fie demarati procedura cercetarii disciplinare si ii incetati c.i.m. in baza art.61 lit.a C.mun.
Suspendarea c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare nu este obligatorie.
1. Ca sa nu va mai complicati cu concedierea pentru absente nemotivate ii facti incetarea contractului individual de munca (CIM) cu art. 81(1), la data expirarii perioadei de preaviz.

2. Pe perioada scursa de la data lipsei de la munca si pana la data incetarii CIM o pontati nemotivat.