Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce fac cu documentele emise inainte de inregistrarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce fac cu documentele emise inainte de inregistrarea societatii

Buna, am de inregistrat documentele unei firme inregistrare in iulie 2011 insa are facturi si chitante inainte de aceasta data.
Cum se procedeaza in aceasta situatie
Despre ce facturi si chitante este vorba? Da-ti mai multe detalii, va rog!
sunt facturi si chitante emise de ORC (tot felul de taxe), finante (registru de control), ITM (registru zilieri), prime de asigurare etc
Le inregistrati in contabilitate, sunt documente aferente constituirii societatii. Creditati societatea, incheiati contract de creditare intre asociat si societate, cu termen de restituire al banilor, nepurtator de dobanda. Taiati si chitanta. Inregistrati in casa aceasta suma, apoi inregistrati cheltuielile.
Documentele le inregistrati pe baza unui decont pe numele asociatului, la data prelucrarii acestora in contabilitate.