avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recuperare cheltuieli de constituire societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recuperare cheltuieli de constituire societate

Va salut!

Am o intrebare legata de recuperarea ceheltuielilor de constituire a societatii.
Am un SRL sunt asociat unic si administrator.
Care este modul de recuperare a cheltuielilor de constituire a societatii cum ar fi capital social, diversele taxe de la ORC, taxe de la notariat cu ocazia intocmirii declaratiilor etc?
Mai multe opinii spun ca ar trebui inchieat un contract de creditare intre asociat si firma?
Daca da, contractul ar trebui incheiat intre asociat si firma inmatriculata la ORC sau intre asociat si firma in curs de constituire?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: carlos888 , utilizator 14:04, 19 Februarie 2014
Contract de imprumut (creditare) incheiat intre persoana fizica - asociat unic si societate.
Cheltuielile se recupereaza treptat, iar in contractul de imprumut se va mentiona obligatoriu un termrn limita de restituire a sumelor creditate si ca imprumutul nu este purtator de dobanda.

Pentru orice suma imprumutata se vor incheia contracte de creditare separate si se vor taia chitante de incasare a banilor respectivi.
Multumesc pentru raspuns!

Nu se poate 1 singur contract pentru toate cheltuielile?
Eu ca persoana fizica trebuie sa tai chitanta?
Nu este suficient sa mi se plateasca din casa cu dispozitie de plata?

Multumesc
Pentru cheltuielile de constituire este suficient un singur contract.
Am facut referire la contracte ulterioare de imprumut.

Cu dispozitia de plata se achita banii din casierie catre Dvs., persoana fizica. Dar chitanta foloseste pentru a se inregistra incasarea banilor in societate. Asta pe viitor. Contabilul va stii in ce conturi sa inregistreze aportul la capital si celelalte cheltuieli de constituire ale societatii.

Nu Dvs. taiati chitanta ci societatea, cand incaseaza bani.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Februarie 2014
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare depunere+retragere capital social dona77 dona77 Inregistrarea aportului capitalului social pentru un SRL nou infiintat se face direct in 5121, sau in 5311 (dupa imprumutarea firmei de catre ... (vezi toată discuția)
Creditare firma(srl) camelia adina camelia adina buna, am si eu o intrebare : la un srl au fost 2 asociati , unul dintre ei a iesit din firma, el nu mai este nici macar angajat la firma, dar continua sa ... (vezi toată discuția)
Ce fac cu documentele emise inainte de inregistrarea societatii platonmarius platonmarius Buna, am de inregistrat documentele unei firme inregistrare in iulie 2011 insa are facturi si chitante inainte de aceasta data. Cum se procedeaza in aceasta ... (vezi toată discuția)