Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-casa socrilor
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-casa socrilor

Buna ziua. As avea o intrebare legata de o executare silita.
Am avut un imprumut la banca,pentru care am depus garantie casa socrilor. Nu am reusit sa platesc ultimele rate si am fost anuntata ca voi fi executata silit. Ceea ce as dori sa va intreb : daca in momentul sosirii executorului voi plati ratele scadente , socrii mei vor mai fi executati silit?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca platiti debitele scadente, executarea silita nu mai are obiect!
Conform Codul de Procedura Civila Cartea a V - a Despre executarea silita art. 601 - 883 si exectutorul prefera calea amiabila, adica sa va platiti de bunavoie datoriile fara a fi necesara efectuarea executarii silite.

Art. 606. – (1) În tot cursul executarii, executorul judecatoresc este obligat sa aiba rol activ, staruind, prin toate mijloacele admise de lege, pentru realizarea integrala si cu celeritate a obligatiei prevazute în titlul executoriu, cu respectarea dispozitiilor legii, a drepturilor partilor si ale altor persoane interesate.
(2) Daca socoteste ca este în interesul executarii, executorul judecatoresc va putea invita pe debitor pentru a-i cere, în scris, în conditiile legii, lamuriri în legatura cu veniturile si bunurile sale asupra carora se poate efectua executarea, cu aratarea locului unde se afla acestea, precum si pentru a-l determina sa execute de bunavoie obligatia sa, aratându-i consecintele la care s-ar expune în cazul executarii silite.
(3) Refuzul nejustificat al debitorului de a se prezenta ori de a da lamuririle necesare, precum si darea de informatii incomplete ori eronate atrage raspunderea acestuia pentru toate prejudiciile cauzate, precum si aplicarea sanctiunii prevazute de art. 177 alin. (2), daca fapta nu întruneste elementele constitutive ale unei fapte prevazute de legea penala.