Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog mult ajutati-ma in legatura cu agentia imobliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog mult ajutati-ma in legatura cu agentia imobliara

Buna ziua,detin un apartament si il am in vanzare,m-au sunat diverse agentii sa ma intrebe despre el si daca il pot adauga in oferta lor si am zis ca da si acum una dintre agenti mi-a adus un client. De fata cu agentul imobiliar clientul nu parea prea interesat dar dupa ce s-a despartit de agent a venit inapoi la mine si a zis ca vrea sa il cumpere dar nu prin agentie. Daca el a semnat la agentie ca a vizualizat apartamentul meu si acum il cumpara fara sa stie ei este vreo problema?si daca da,care?si cine are de suferit daca ar fii sa afle?eu sau clinetul?ce se poate intampla? va multumesc foarte mult. Va doresc succes
Daca dvs. nu ati semnat cu agentia niciun angajament, atunci nu va intereseaza daca respectivul va cumpara prin agentie sau nu. Dvs. nu aveti nicio obligatie fata de agentie.
Etic ar fi ca dvs. sa incurajati potentialul client sa plateasca comisionul agentiei imobiliare (doar a beneficiat de serviciile acesteia).
La fel si dvs. Fara agentia imobiliara, n-ati fi avut un potential client...