avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract exclusivitate agentie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract exclusivitate agentie imobiliara

Sotia a semnat un contract de exclusivitate cu o agentie imobiliara pentru vanzarea unui apartament.Eu nu am fost de acord cu acest contract si nu am semnat.
Apartamentul s-a vandut unui alt client care nu a fost adus de agentie.
Comisionul trebuie platit pentru tot apartamentul sau numai pe partea sotiei mele care a semnat ca primaru',avand in vedere ca detinem fiecare cate 50% din apartament. ?
Cel mai recent răspuns: RoloTomassi , utilizator 11:35, 25 Iulie 2013
nu platiti nimic, sa va actioneze in instanta daca vor bani.
Buna dimineata!
Dvs. nu datorati nimic acelei agentii imobiliare in masura in care vanzarea s-a facut catre un client diferit de cei adusi de agentie.
In mod normal, comisionul se datoreaza daca vanzarea se perfecteaza prin intermediul agentiei, asa ca, in situatia dvs. (inteleg ca ati gasit singur clientul, sau poate vi l-a adus alta agentie...) agentia imobiliara cu care a-ti semnat contractul nu are temei legal sa va dea in judecata.
Banuiesc ca fiind avocat vrei sa te angajeze pe tine.Esti MARLAN.
Iar tu ,asa zis consilier juridic, poate nu stii ce inseamna exclusivitate.Mai bine taci decat sa vorbesti prostii.
cognis a scris:

Iar tu ,asa zis consilier juridic, poate nu stii ce inseamna exclusivitate.Mai bine taci decat sa vorbesti prostii.


Pai si daca nu-ti convine oferta clientului adus de Agentie ce faci, esti obligat sa accepti oferta ?
Sau daca agentia nu-si face treaba si nu-ti aduce cumparatori ce faci? Nu mai vinzi apartamentul pt ca esti obligat sa vinzi doar unui client adus de acea agentie?

Ori esti complet pe dinafara ori esti pus pe troluit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intermediere geogeorge geogeorge poate o agentie sa impuna printr-un contract de intermediere vanzatorului sa nu vanda apartamentul unei persoane neprezentate de agentie??mai ales,atat timp ... (vezi toată discuția)
Va rog mult ajutati-ma in legatura cu agentia imobliara tattoo13 tattoo13 Buna ziua,detin un apartament si il am in vanzare,m-au sunat diverse agentii sa ma intrebe despre el si daca il pot adauga in oferta lor si am zis ca da si ... (vezi toată discuția)