Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru absolvent de scoala postliceala ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru absolvent de scoala postliceala neacreditata

Ce înseamnă formă de învătământ în legea somajului.Dacă este o scoală post liceală neacreditată pot beneficia de ajutor de somaj ca absolvent ?
De somaj benefiaciaţi dacă aveţi 12 luni lucrate...Dacă scoala postliceala unde aţi absolvit va da dovada ca ati activat la ea ultimile 12 luni puteţi benefica de şomaj...mult succes
1. Iata ce spune Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învãţãmânt se înţelege persoana care a obţinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învãţãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.

2. Daca este vorba de o forma de invatamant neautorizata sau neacreditata atunci absolventii ei nu pot beneficia de indemnizatie de somaj.

manolescuflorin:
1. Raspunsul dvs. nu este corect.
2. Pentru absolventi ai unei forme de invatamant nu este nevoie de cele 12luni "lucrate".
3. Cele 12 luni de stagiu cotizare la somaj se cer numai pentru somerii proveniti din incetarea unui CIM.