Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorie platita partial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorie platita partial

Am si eu o nelamurire . In cursul acestui an , in luna februarie am primit o factura de la Orange romania in valoare de 900 Ron. La momentul respectiv nu am achitat-o .Am primit notificari , si la un moment dat , in luna aprilie am discutat telefonic cu o angajata a firmei , care a a consimtit plata esalonata a sumei , in sase rate lunare scadente pina la 01 a lunii urmatoare. In luna august nu am achitat rata . In 09 a lunii septembrie am fost contactata telefonic de firma EOS KSI Romania sa platesc restanta + 450 Ron penalitati de neplata ( suma care sa calculat estimativ , cu multa bunavointa din partea firmei Orange , nu pe aprox 160 de zile trecute de la data scadentei facturii, ci doar pe 100 de zile ). Am contactat telefonic Orange-ul , aceasi operatoare cu care vorbisem si in aprilie , care ma indemnat sa platesc in aceasi zi restul sumei datorate , si atunci poate mi se va anula penalitatea, ceea ce am si facut , am achitat 450 Ron la o casierie Orange. Dar dupa o ora mi sa spus ca va trebui sa negociez cu EOS KSI-ul suma pe care o achit ca penalitate precum si modaliatea de plata , pt ca Orange le-a predat dosarul meu si ei nu mai au nici un drept de decizie asupra acestei . Acum EOS KSI mi-a explicat ca la ei dosarul meu ramine pina pe 30 septembrie , si daca nu recupereaza de la mine suma de 453 ron (penalitatea ) atunci vor returna dosarul la Orange , care poate imi va imputa penalitati recalculate , pe 200 de zile trecute de la facturare . Ori eu am primit intre timp de la Orange confirmarea platii integrale a facturii originale si a faptului ca la ei nu mai figurez in baza de date cu alte datorii . Cererea mea , cea de a mi se considera doar 9 zile calendaristice ca intirziere , pt ca efectiv atit am intirziat cu plata ratei , e deplasata , nu are temei legal ? si , in acelasi timp sint obligata sa achit suma de 450 ron , adica penalizarea pe baza unor instiintari telefonice ? In scris nu am primit inca nimic legat de suma penalizarii sau a modului de calcul a acesteia nici de la Orange , nici de la EOS KSI . Va multumesc anticipat .
ce se prevede in contract privind penalitatile?