avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL DE PROPRIETATE

buna ziua!am urmatoarea problema:vreau sa cumpar un imobil doar pe numele meu-sotul meu fiind plecat in strainatate.el stie si este de acord cu acest lucru.deci nu vreau ca el sa apara in actele de cumparare.se poate acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 12:48, 2 Noiembrie 2011
Puteteti cumpara si sa apareti doar dvs. in acte, insa bunul intra automat in comunitatea legala de bunuri a sotilor, astfel ca, daca veti dori apoi sa-l instrainati va va fi necesar si acordul sotului, iar in de divort il veti partaja.
Noul Cod civil a adus modificari regimului matrimonial al bunurilor, astfel :

Noul cod civil prevede trei tipuri de regimuri matrimoniale:
1. regimul comunităţii legale,
2. regimul separaţiei de bunuri,
3. regimul comunităţii convenţionale
- Alegerea unui alt regim juridic decât cel al comunităţii legale (care era singurul permis de lege
până la intrarea în vigoarea a noului Cod civil), se face prin încheierea unei convenţii
matrimoniale: practic părţile trec de la regimul comunităţii legale la regimul comunităţii
convenţionale de bunuri sau stabilesc să aleagă regimul separaţiei de bunuri;
- Convenţia matrimonială se încheie prin înscris autentificat de notarul public, cu
consimţământul tuturor părţilor, exprimat personal sau prin mandatar cu procură autentică,
specială şi având conţinut stabilit dinainte. Nerespectarea acestor dispoziţii se sancţionează
cu nulitatea absolută a actului.
- Se poate încheia : - înainte de căsătorie (şi atunci va produce efecte numai de la data
încheierii căsătoriei);
- în timpul căsătoriei (şi atunci va produce efecte de la data prevăzută de
părţi sau, în lipsă, de la data încheierii ei);


Poate ca mai intai ar trebui sa vedeti daca sotul este de acord cu alegerea unui alt regim matrimonial de bunuri care sa va permita sa dobanditi bunuri proprii.
Avand in vedere ca sunteti casatoriti bunul devine comun din momentul cumpararii chiar daca doar dvs. sunteti trecuta in contract. Rezolvarea este o conventie matrimoniala care sa stabileasca ca imobilul este bun propriu al dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract prenuptial sau nu ,ma intereseaza imobilul proprietate personala ! soarece_80 soarece_80 Buna seara ! nustiu daca am postat bine aici.... Urmeaza sa ma casatoresc,in scurt timp,o saptamana, dar n-as vrea sa impart cu viitoarea sotie imobilul ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune fara contributie la achizitionare ana500 ana500 Buna ziua. Ma puteti lamuri daca .... in situatia achizitionarii unui bun imobil (costul casei fiind achitat integral de sot) este obligatoriu sa ma ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament. buna seara . as dori sa stiu daca pot sa ... dansidana dansidana VANZARE APARTAMENT. Buna seara . As dori sa stiu daca pot sa vand apartamentul propritate personala daca am acordul sotului in scris dat in fata unui notar ... (vezi toată discuția)