Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Practica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Practica

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati sa gasesc raspuns la urmatoarea nelamurire:
Doresc sa lucrez intr-o societate pentru a cumula experienta si fara nici o obligatie financiara.Cat timp pot sa fac acest lucru legal?
Multumesc frumos!
Sunt companii care organizeaza in acest scop programe de internship,pt. absolventi si studenti,iar durata acestor programe este stabila de fiecare companie in parte.
Nu ca o regula,dar uzual internshipul se organizeaza pe perioada vacantei de vara.
Cat despre voluntariat,acesta nu se poate efectua in societatile comerciale,n cf. cu prevederile legii 339/2006,din care citez:

"voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata din proprie initiativa de orice persoana fizica, in folosul altora, fara a primi o contraprestatie materiala;
b) activitatea de interes public este activitatea desfasurata in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar si altele asemenea;
c) organizatia gazda este persoana juridica de drept public sau persoana juridica de drept privat, fara scop patrimonial, care administreaza activitatea de voluntariat. In raport cu natura activitatii desfasurate, complexitatea acesteia, riscurile pe care le implica, impactul produs