Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Abuz in serviciu

Buna ziua,

Lucrez intr-o institutie care face parte di administratia publica locala. De curand directorul institutiei ne-a solicitat sa completam formularul de baza pentru accesul la informatii clasificate nationale, spunand ca trebuie completat deoarece trebuie sa primim avizul de securitate privind secretul de serviciu.
Consider ca este o solicitare abuziva, deaoarece institutia noastra nu lucreaza cu secrete de stat sau de serviciu( oricum pt secretul de serviciu trebuia completata anexa 2 din HOTÃRÂRE nr. 781 din 25 iulie 2002 privind protecţia informaţiilor secrete de serviciu, nicidecum formularele care au la baza Hotarârea Guvernului nr. 585/2002 ) ci doar trebuie sa pastreze secretul fiscal.
Doresc sa stiu care sunt masurile legale pe care le pot lua impotriva acestui abuz in serviciu.

Va multumesc anticipat!
nu este niciun abuz in serviciu...
puteti refuza in scris, motivand de ce considerati dvs ca solicitarea sefului excede prederilor legale. daca aveti dreptate...e oki, daca nu, veti suporta consecintele.:)