Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un beneficiar de pensie pentru limita de varsta care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un beneficiar de pensie pentru limita de varsta care este angajat trebuie sa plateasca contributia la somaj?

Un pensionar limita de varsta este angajat cu contract indiv de munca trebuie sa plateasca contrib indiv de somaj ?
Nu, nu se retine ajutorul de somaj din venitul realizat de un pensionar limita de varsta angajat cu CIM.

Legea nr.76 din 2002 spune:
"ART. 18
(1) In sistemul asigurarilor pentru somaj sunt asigurate, in conditiile prezentei legi, persoanele fizice, denumite in continuare asigurati.
(2) Asiguratii pot fi:
a) cetatenii romani care sunt incadrati in munca sau realizeaza venituri in Romania, in conditiile legii, cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;

b) cetateni romani care lucreaza in strainatate, in conditiile legii;
c) cetateni straini sau apatrizi care, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta in Romania, sunt incadrati in munca sau realizeaza venituri, in conditiile legii.
(3) Asiguratii au obligatia sa plateasca contributiile de asigurari pentru somaj si au dreptul sa beneficieze de indemnizatie de somaj, conform prezentei legi."
Nu plateste, ( asa spune legea), asta pentru ca daca se fac restructurari si este dat afara ramane cu pensia si nu i se da somaj.