Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna pentru CMI cu duratata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna pentru CMI cu duratata determinata

Buna ziua,

As vrea sa stiu si eu modul de acordare al concediului de odihna pentru contracte cu durata determinata. Dupa ce perioada se pot acorda si in ce conditii?
Multumesc anticipat!
Durata concediului este proportionala cu perioada lucrata in anul calendaristic. De aici rezulta si dupa ce parioada are dreptul la o zi de concediu, intreg concediul putand fi luat dupa prestarea activitatii un an de zile calendarstic. Se poate acorda si anticipat prin programari sau la cerere, angajatorul are obligatia acordarii concediului de odihna in fiecare an calendaristic.
Persoanele incadrate pe baza de cim pe per det beneficiaza de aceleasi drepturi ca si pers incadrate pe baza de cim pe per nedeterminata,puteti intra in concediu de odihna dar dc termenul de desfasurare a cim pe durata det se implineste iun timpul concediului,contractul este desfacut chiar dc dvs sunteti in concediu,intre cauza de suspendare si cea de incetare are prioritate cea de incetare,in acest caz prin ajungere la termenul prevazut
multumesc de raspuns.