Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala

Buna ziua,
Am primit acum 3 luni o amenda penala de 1000 ron care trebuia achitata in termen de 15 zile. Nu am reusit sa o achit si nu am sanse sa o achit pana anul viitor in martie. V-as ruga sa imi spuneti care sunt consecintele acesti fapt. De achitat oricum o voi achita, dar nu stiu care sunt consecintele acestei intarzieri.
Va multumesc din suflet
Sunteti sigur ca este vorba de o amenda penala si nu una administrativa?
Pentru ca termenul de achitare al amenzii penale este de 3 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare si nu de 15 zile.
Reveniti!
Da, este amenda penala. Am avut un dosar deschis pentru delapidare. Suma a fost achitata integral la nici o luna de la deschiderea dosarului. Si dupa aprox 2 luni de la inchiderea dosarului am primit aceasta amenta penala.
Recapitulam :
-amenda este aplicata printr-o hotarare judecatoreasca de condamnare de catre instanta de judecata? sau
-este aplicata printr-o rezolutie/ordonanta a procurorului?
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Acum am citit iar:
Am asa:1. incetarea urmaririi penale si 2. Aplicarea sanctiunii cu caracter administrativ.
Imi cer scuze pentru eroare
Evrika!
La data expirarii termenului de plata ,in cazul neachitarii obligatiei de plata, titlul de creanta devine titlu executoriu si din acest moment, practic poate incepe procedura de executare silita.
Pentru inceperea procedurii de executare silita este obligatorie transmiterea unei somatii care va fi insotita in mod obligatoriu de un exemplar al titlului executoriu.
Executarea silita se poate intinde asupra veniturilor,conturilor sau bunurilor proprietatea debitorului, urmaribile potrivit legii, iar valorificarea acestora se efectueaza numai in masura necesara pentru realizarea creantelor fiscale si a cheltuielilor de executare.