Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... neplata impozit auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

neplata impozit auto

Am primit somatie si titlu executoriu..trebuie sa platesc in 15 zile...si daca nu? cum procedeaza mai departe..cat timp mai dureaza pana la poprire sau sechestru..ce urmeaza? mi se pare nedrept ca un impozit ANUAL sa fii obligat sa-l platesti in 2 transe!!
Dupa cate inteleg somatia este emisa de serviciul urmarire din cadrul primariei- impozite si taxe locale deoarece spuneti de 2 termene de plata.
In ceea ce priveste termenele de plata a impozitelor si taxelor locale sunt stabile prin Codul Fiscal art 255 pentru impozitul si taxa pe cladiri, art 260 pentru impozitul si taxa pe teren si 265 pentru mijloacele de transport.
[ link extern ]

Termenele de plata sunt 31.03 si 30.09 daca impozitul anual datorat este mai mare de 50 lei-pe fiecare tip de impozit-
Asta este legea…

Conform Codului de procedura fiscala, titlul VIII- colectarea creantelor fiscale, capitolul 8- stingerea creantelor fiscale prin executare silita
[ link extern ]

in cazul neachitarii obligatiilor restante dupa 15 zile de la data comunicarii somatiei si titlului executoriu, organul fiscal va continua procedura de executare silita prin verificarea veniturilor dvs si a bunurilor urmaribile.
In cazul in care se constata ca aveti venituri urmaribile se va proceda la poprirea veniturilor banesti de natura salariala/din pensii sau a disponibilitatilor banesti daca aveti in conturile bancare. Executarea prin poprire incepe dupa stabilirea acestor venituri care sunt comunicate organului fiscal de catre : administratia finantelor publice, angajator, casa de pensii, banci ..
Deci mai dureaza in functie si de procedura stabilita la nivelul organului fiscal (comunicarea cu celelalte institutii ) intre 30 zile pana la cateva luni.
Apoi daca prin poprire nu s-au incasat obligatiile restante se va proceda la executarea silită prin aplicarea sechestrului asiguratoriu asupra bunurilor detinute pana la implinirea termenului de prescriptie prevazut de lege a obligatiilor fiscale (5 ani).

Va sfatuiesc sa incepeti sa platiti atat cat puteti.