avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... impozit 2%
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

impozit 2%

va rog sa-mi spuneti care este procedura pt ca parintii copiilor dintr-o gradinita sa poata opta pt plata celor 2% din salariu catre gradinita?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri,o zi buna!
Cel mai recent răspuns: ElenaDINA , utilizator 17:19, 21 Noiembrie 2011
Completati declaratia 230.
Aveti link-ul pentru a o descarca
[ link extern ]
In functie de veniturile pe care le realizeaza:
- Completarea declaratiei 230;
- Completarea fie in declaratia 200 al carei termen de depunere este 15 mai,
si depunerea la organul fiscal.

Atentie! Se pot directiona 2% din impozitul pe venit, nu din salariu. Adica, la salariul brut se calculeaza impozit 16%, si din aceasta suma se calculeaza 2%.
multumesc, dar va rog sa-mi spuneti cum facem exact pt ca gradinita nu are statut de asociatie non-profit...isi deschide un cont si gata,este legal?
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2011
danamatea, utilizator
Gradinita are un cod fiscal si un cont deschis la trezorerie.
Le cereti lor sa va furnizeze aceste date.
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Mai intai va infiintati o asociatie tip ong a parintilor copiilor care invata la acea gradinita, cu sediul la acea gradinita. Membrii sunt parinti ai copiilor. Acestia raman membrii atata timp cat copilul lor e la acea gradinita. Deci an de an intra si ies din calitatea de membru al asociatiei.
Aveti la aceasta adresa un model de act constitutiv si statut [ link extern ]
Perioada cand puteti opta sa directionati 2% din venitul pentru 2011 este la inceputul anului viitor pana la 15 mai 2012.
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2011
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Declaratia 230 Badea Mihaela Badea Mihaela buna ziua, va rog frumos, daca puteti, rspundeti-mi si mie la o intrebare. as vrea sa fac pentru clasa copilului meu (clasa I) un cont pentru a putea primi ... (vezi toată discuția)
Cum calculez cei 2% pe care sa-i virez unei asociatii? dacidaci dacidaci O persoana este angajata din Mai 2011 pana in Februarie 2011 cu un salariu de 800 ron brut. Din 29 Februarie are salariul de 700 ron brut. Cum se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Donarea de 2% cosmin910 cosmin910 Buna ziua! As dori sa stiu daca in formularul 230 de directionare a 2% din veniturile salariale impozabile se poate scrie ca Beneficiar contul parintelui care ... (vezi toată discuția)