Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... impozit 2%
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

impozit 2%

va rog sa-mi spuneti care este procedura pt ca parintii copiilor dintr-o gradinita sa poata opta pt plata celor 2% din salariu catre gradinita?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri,o zi buna!
Completati declaratia 230.
Aveti link-ul pentru a o descarca
[ link extern ]
In functie de veniturile pe care le realizeaza:
- Completarea declaratiei 230;
- Completarea fie in declaratia 200 al carei termen de depunere este 15 mai,
si depunerea la organul fiscal.

Atentie! Se pot directiona 2% din impozitul pe venit, nu din salariu. Adica, la salariul brut se calculeaza impozit 16%, si din aceasta suma se calculeaza 2%.
multumesc, dar va rog sa-mi spuneti cum facem exact pt ca gradinita nu are statut de asociatie non-profit...isi deschide un cont si gata,este legal?
danamatea, utilizator
Gradinita are un cod fiscal si un cont deschis la trezorerie.
Le cereti lor sa va furnizeze aceste date.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Mai intai va infiintati o asociatie tip ong a parintilor copiilor care invata la acea gradinita, cu sediul la acea gradinita. Membrii sunt parinti ai copiilor. Acestia raman membrii atata timp cat copilul lor e la acea gradinita. Deci an de an intra si ies din calitatea de membru al asociatiei.
Aveti la aceasta adresa un model de act constitutiv si statut [ link extern ]
Perioada cand puteti opta sa directionati 2% din venitul pentru 2011 este la inceputul anului viitor pana la 15 mai 2012.
george-neagu, moderator