Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum calculez cei 2% pe care sa-i virez unei asociatii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum calculez cei 2% pe care sa-i virez unei asociatii?

O persoana este angajata din Mai 2011 pana in Februarie 2011 cu un salariu de 800 ron brut. Din 29 Februarie are salariul de 700 ron brut. Cum se calculeaza cei 2% din venit? Ce suma pot vira lunar catre o asociatie?
Procedura este urmatoarea: nu aveti ce calcula. Persoana in cauza va completa formularul 230 cu datele personale, va bifa ca e de acord cu directionarea 2% si datele cerute in formular ale ong-ului catre care doreste sa directioneze suma de 2%. Suma o calculeaza finantele care au evidenta din declaratia fisa fiscala pe care firma a depus-o pentru angajatul respectiv. Atat. Formularul il depune la administratia financiara de domiciliu pana la 25 mai 2012.
Suma ce rezulta nu o virati dumneavostra direct ong-ului ci cei de la finante o directioneaza din impozitul pe venitul din salarii deja platit de firma, catre ong-ul ales. Asta se va intampla cam spre sfarsitul anului 2012 cand acesta va avea banii in cont.
george-neagu, moderator
george_neagu a scris:

din impozitul pe venitul din salarii deja platit de firma,

Ma iertati.. nu e platit de angajat si virat de angajator? Stopaj la sursa....
Ca sa fiu si mai exact, e retinut de la angajat. Da. Impozitul pe venitul din salarii e cu stopaj la sursa.
george-neagu, moderator