Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme cu un vecin nebun
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme cu un vecin nebun

Zilele trecute dupa meciul CFR-U-Cluj am venit acasa cu un grup de prieteni (~24:30) am urcat pe casa scarilor, prietenii mai vorbeau dar nu era nimic diferit de cand urcau sau coborau musafiri de la alti vecini. Nici nu ajung bine in apartament (nu am apucat sa inchid usa) ca vecinul de la unu (un nebun de vre-o 40 ani care inca sta cu mamica) vine la mine ca il trezim ca nu poate dormi. Dupa comenturile de rigoare (si mistouri din partea mea, vecinul ala are ceva peronal cu mine dupa cum am spus am vecini mult mai galagiosi dar doar de mine se ia) a mers bosumflat la culcare. Dupa vre-o o ora o fata nu are ce face si zice hai daca tot sta baba 24-24 7/7 cu ochiu in vizor sa ii fac cu markerul vizorul de la usa. S-a dus fata si i-a facut un punct negru in vizor. A doua zi nebunul vine la mine ca i-am ars vizorul (nu ii normal) ca un vizor costa 100 ron si sa ii dau banii ca mere la politie. M-a pufnit rasul nu am recunoscut nimic ca eu (sau din gasca mea) i-ar fi murdarit vizorul si i-am zis ca sigur pusti de prin cartier au avut chef de glume. El o tinea sus si tare "batman-baman,.... asta e vandalism distrugere etc, cheama politia" l-am lasat sa vb singur si i-am inchis usa. Dupa vre-o 10 ore "geniul" inca nu isi steresese vizorul (la cat e de inteligent cred ca nu si-a dat seama ca e marker). I l-am sters eu de dimineata bineinteles nu a vazut cine, in ideea ca daca chiar cheama geniul politia sa nu aiba ce sa vada (nu stiu daca s-a sters perfect nu m-am putut uita decat de pe o parte + nu am avut timp, am dat cu umpic de spirt). Intrebarea mea e,... daca vine politia, eu (bineinteles) nu recunosc nimic, nu a vazut cine, i se sterge (am incercat pe vizorul meu s-a sters perfect cu spirt), ce poate sa faca vecinul (la cat e de inteligent sigur cheama politia), poate fi cineva acuzat de vandalism?. Nu am probleme cu alti vecini din bloc, sunt toti ok doar cu boul asta.
Ms de raspunsuri

P.S. Ca o idee ca sa va faceti idee cat e de stupid. O vecina isi punea termopane in vara si a venit la ea ca se aude prea tre bormasina si el nu poate dormi (era >9:30-10:00).
Nu exista infractiunea de vandalism in Codul Penal.
Exista doar infractiunea de distrugere la art. 217 alin (1) care spune ca: "distrugerea, degradarea ori aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia, sau impiedicarea masurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 ani sau cu amenda."

Din toate variantele de mai sus, ar putea semana doar cu "degradarea". Degradarea presupune atingerea adusa bunului de asa maniera încât acesta îsi pierde unele dintre calitatile sale, ceea ce face sa se reduca potentialul sau de utili­zare; nu intereseaza daca bunul ar putea fi reparat sau daca ar putea avea vreo întrebuintare chiar fiind degradat.

Oricum, doar prin simplele cuvinte ale vecinului dumneavoastra nu poate pati nimeni nimic. Trebuie dovedita fapta, existenta starii de degradare, o legatura de cauzalitate intre cele doua. In plus oricui i se poate murdari putin vizorul, nu? Si cum va dovedi vecinul ca se afla in stare perfecta si cineva l-a adus in starea in care este?
CountPorcula a scris:

Zilele trecute dupa meciul CFR-U-Cluj am venit acasa cu un grup de prieteni (~24:30) am urcat pe casa scarilor, prietenii mai vorbeau dar nu era nimic diferit de cand urcau sau coborau musafiri de la alti vecini. Nici nu ajung bine in apartament (nu am apucat sa inchid usa) ca vecinul de la unu (un nebun de vre-o 40 ani care inca sta cu mamica) vine la mine ca il trezim ca nu poate dormi. Dupa comenturile de rigoare (si mistouri din partea mea, vecinul ala are ceva peronal cu mine dupa cum am spus am vecini mult mai galagiosi dar doar de mine se ia) a mers bosumflat la culcare. Dupa vre-o o ora o fata nu are ce face si zice hai daca tot sta baba 24-24 7/7 cu ochiu in vizor sa ii fac cu markerul vizorul de la usa. S-a dus fata si i-a facut un punct negru in vizor. A doua zi nebunul vine la mine ca i-am ars vizorul (nu ii normal) ca un vizor costa 100 ron si sa ii dau banii ca mere la politie. M-a pufnit rasul nu am recunoscut nimic ca eu (sau din gasca mea) i-ar fi murdarit vizorul si i-am zis ca sigur pusti de prin cartier au avut chef de glume. El o tinea sus si tare "batman-baman,.... asta e vandalism distrugere etc, cheama politia" l-am lasat sa vb singur si i-am inchis usa. Dupa vre-o 10 ore "geniul" inca nu isi steresese vizorul (la cat e de inteligent cred ca nu si-a dat seama ca e marker). I l-am sters eu de dimineata bineinteles nu a vazut cine, in ideea ca daca chiar cheama geniul politia sa nu aiba ce sa vada (nu stiu daca s-a sters perfect nu m-am putut uita decat de pe o parte + nu am avut timp, am dat cu umpic de spirt). Intrebarea mea e,... daca vine politia, eu (bineinteles) nu recunosc nimic, nu a vazut cine, i se sterge (am incercat pe vizorul meu s-a sters perfect cu spirt), ce poate sa faca vecinul (la cat e de inteligent sigur cheama politia), poate fi cineva acuzat de vandalism?. Nu am probleme cu alti vecini din bloc, sunt toti ok doar cu boul asta.
Ms de raspunsuri

P.S. Ca o idee ca sa va faceti idee cat e de stupid. O vecina isi punea termopane in vara si a venit la ea ca se aude prea tre bormasina si el nu poate dormi (era >9:30-10:00).

Ce vi se pare normal si ce este anormal in relatarea dumneavoastra?
Cred ca aveti o atitudine gresita! Stiind ca vecinul este "special" va puteati manifesta astfel incat sa evitati conflictele; altfel putem intelege ca va face placere sa reactionati asa.
~ Conținut șters la cerere ~
corrallya a scris:

Ce vi se pare normal si ce este anormal in relatarea dumneavoastra?
Cred ca aveti o atitudine gresita! Stiind ca vecinul este "special" va puteati manifesta astfel incat sa evitati conflictele; altfel putem intelege ca va face placere sa reactionati asa.

Stiu ca relatia mea cu vecinul nu e tocmai cea normala, ce sa ii faci de obicei pe fiecare scara este cate unul. Nu mi se pare normal ca acest om sa imi vina noaptea la 2-3 sa imi spuna ca nu stiu ce bate la mine (eu dormeam odata si alta data eram in bucatarie mancam), nu mi se pare normal ca in momentul in care coboara o fata/femeie pe tocuri sa vina la usa si sa imi zica impertinent "auzi ma,... zi-le fetelor care vin la tine sa isi deie jos potcoavele ca suna" (era deranjat de tocurile unei doamne care intamplator nici macar nu a coborat de la mine), nu mi se pare normal ca atunci cand ma impiedic pe scari (e drept era la 3 noaptea nu mergea lumina la un etaj) sa iasa si sa imi zica "Auzi ma tu ai 3 ani de fugi pe scari?", nu mi se pare normal sa ma barfeasca pe la vecini (care de altfel il stiu ca e sonat) cu tot felul de vorbe :"nesimtitu ala de la 2, etc", nu mi se pare normal ca in momentul in care usa se inchide umpic mai tare (nu merge tot timpul telescopul e usa mai grea tip vechi de pe vremea lui ceasca) sa vina si sa comenteze (nu o las sa se tranteasca da nici nu stau 2 min sa inchid o usa ca asa vrea un bou). Inteleg ca stau intr-un bloc de locuinte, inteleg ca trebuie sa invatam sa "convietuim" dar cu un nebun ca asta care la 40 de ani sta cu mamica, il deranjeaza si o musca care bazaie in apartamentul meu, nu ai cum sa convietuiesti e pur si simplu
expresii ca:

"un nebun de vre-o 40 ani care inca sta cu mamica", "la cat e de inteligent", "geniul", "doar cu boul asta" - cu siguranta nu isi au rostul intr-o descriere obiectiva a unui fapt si asta spune multe despre comportamentul unor persoane si despre asumarea responsabilitatii.