Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune morale in caz de accident de munca mortal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune morale in caz de accident de munca mortal

Buna ziua,

Mama mea poate cere daune morale firmei la care lucra tatal meu? Mentionez ca acesta si-a pierdut viata in urma unui accident de munca. Am aflat ca firma era asigurata pentru astfel de cazuri si ca vom primi ceva bani de la bugetul asigurarilor sociale, care tine loc de asigurator. Totusi, putem cere daune morale si firmei? Am avea succes in instanta?
Astept un raspuns si va multumesc anticipat.
puteti cere daune morale, iar daca firma are asigurare pentru astfel de evenimente va plati asiguratorul in locul firmei in limita valorii politei de asigurare, iar pentru restul va plati firma (conteaza cuantumul care va fi admis de instanta)