Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la proprietate

Buna ziua spune-ti-mi va rog am construit o casa pe pamantul fiului meu ,sunt cu uzulfructviager pe contractul pamantului,ce trebuie sa fac pt.a avea acelasi contract si pe casa?multumesc anticipat
ii vindeti casa fiului cu rezerva uzufructului viager in favoarea dumneavoastra. Dupa aceasta operatiune, dumneavoastra veti avea dreptul de a folosi casa si terenul cat aveti zile, iar fiul devine nud proprietar (el plateste taxe si impozite, este proprietat "in acte" dar nu are dreptul de folosinta cat traiti dvs). La decesul dvs fiul va deveni proprietar deplin fara nici o alta formalitate. Pentru a incheia contractul de v-c prezentati-va la un notariat public cu actul dvs de proprietate pe casa (fie autorizatie construire + proces verbal de receptie finala fie, daca nu le aveti, anexa 5 eliberata de primarie), documentatie cadastrala, certificat fiscal in termen, certificat de nastere al fiului.
Casa a fost construita cu autorizatie de constructie?
~ Conținut șters la cerere ~