avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legitimatie de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legitimatie de serviciu

exista ceva prevderi legale cu privire la continutul legitimatiilor de serviciu?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:24, 7 Octombrie 2008
legitimatiile de serviciu trebuie sa cuprinda informatii despre institutia,persoana si ocupatia celui care o foloseste.
Nu avem cunostiinta de alte reglementari.
..dar si valabilitatea acesteia. de obicei la inceput de an legitimatiile de orice fel trebuiesc vizate pentru anul in curs.
Legitimatia de servicu nu este un document obligatoriu, stipulat intr-o norma legala, dar ea inseamna, totusi, ca unitatea respectiva are prestanta si un manager de succes. De cate ori nu vi s-a cerut o legitimatie de serviciu, cu diferite ocazii?
Daca nu o ai, interlocutorul se uita dubios la tine.
Este adevarat insa ca se pot face si legitimatii false si cu acestea au fost inselati foarte multi in tara asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua tuturor: am câțiva vecini care au dat în patima ... mapostolro mapostolro Bună ziua tuturor: Am câțiva vecini care au dat în patima supravegherii video . Până aici, nicio problemă. Securitatea casei este primordială. Ce ne ... (vezi toată discuția)
Amenda radar CosminellO CosminellO Buna ziua, Am fost inregistrat cu aparatul radar pentru depasirea vitezei legale cu 25 km/h. Am solicitat agentului sa-mi prezinte atestatul de operator ... (vezi toată discuția)
E legal să înregistrez o discuție verbală sau telefonică cu cineva? Pilu Pilu Buna seara. As avea rugamintea sa-mi spuna cineva daca e legal sa inregistrez o discutie directa pe care o am cu cineva, sau telefonica ? Este vre-un act ... (vezi toată discuția)