Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legitimatie de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legitimatie de serviciu

exista ceva prevderi legale cu privire la continutul legitimatiilor de serviciu?
legitimatiile de serviciu trebuie sa cuprinda informatii despre institutia,persoana si ocupatia celui care o foloseste.
Nu avem cunostiinta de alte reglementari.
..dar si valabilitatea acesteia. de obicei la inceput de an legitimatiile de orice fel trebuiesc vizate pentru anul in curs.
Legitimatia de servicu nu este un document obligatoriu, stipulat intr-o norma legala, dar ea inseamna, totusi, ca unitatea respectiva are prestanta si un manager de succes. De cate ori nu vi s-a cerut o legitimatie de serviciu, cu diferite ocazii?
Daca nu o ai, interlocutorul se uita dubios la tine.
Este adevarat insa ca se pot face si legitimatii false si cu acestea au fost inselati foarte multi in tara asta.