Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Rca - Casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Rca - Casco

BUNA SEARA !

As dori un sfat , la o problema delicata ! :">

Detin o masina , care are asigurare casco si este inplicata intr-un accident in calitate de " parte vatamata " , catre cine trebuie sa ma-ndrept in vederea deschideri dosarului de dauna ?
- CASCO

- RCA -ul celui vinovat de producerea accidentului !

DAR DACA SE DESCHIDE DOSAR DE DAUNA LA AMBELE ASIGURARI ? CASACO MEU SI RCA-ul CELUI VINOVAT ! CAT ESTE DE LEGAL
SAU POATE ILEGAL !

MULTUMESC ANTICIPAT !
Inteleg ca sunteti persoana pagubita in respectivul accident de circulatie, altcineva fiind vinovat.
Va sfatuesc sa folositi asigurarea RCA al persoanei vinovate de producerea accidentului. Totusi ceva prudenta nu strica. Daca asigurarea RCA este incheiata la o societate de asigurare cu probleme puteti folosi asigurarea CASCO. Reciproca este valabila.
Numai bine va doresc
ing. Ioan Ciobanu
In situatia in care agentul constatator nu va multumeste si in loc sa va dea inlocuire usa(de ex.) va da doar indreptat, puteti apela la CASCO(apoi reintregire valoare polita) iar acestia vor merge in regres in vederea recuperarii cheltuielilor de la asiguratorul RCA al vinovatului. Evitati in acest fel dureri de cap inutile si eventual puteti evita chiar si service-urile mici la care va poate trimite inspectorul de la asiguratorul RCA. Acestia incearca sa rezolve dauna cu costuri cat mai mici(de aici si calitatea redusa a reparatiei uneori). Spor in remedierea situatiei neplacute.
Aurelian Cîcu, Consilier juridic
Hotararea trebuie s-o luati in functie de valoarea reparatiei si de sumele asigurate pe polita CASCO si cea de RCA.
Va doresc sa luati o hotarare inteleapta.