Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

contabilitate

ce nota contabila se face la amortizarea totala a unui utilaj(de exemplu masini de cusut) mentionez ca ele functioneaza in continuare
2813 = 2131
george_neagu a scris:

2813 = 2131

Aceasta nota se face numai cind ies mijl fixe din gestiune. Faptul ca ele sint amortizate integral nu inseamna ca nu functioneaza. Pt aceasta nota trebuie sa existe un document justificativ (pv de casare, fact de vinzare, etc).

Dupa cum spuneti, ele functioneaza in continuare, deci nu trebuie sa faceti nici o nota. Ramin ambele conturi in balanta in suma egala (pt utilajele respective).

Amortizarea se inregistreaza lunar, pana la amortizarea totala a mijlocului fix.

6811 (Cheltuieli de exploatare privind amortizarea imobilizarilor) = 2813 (Amortizarea instalatiilor, mijloacelor de transport, animalelor si plantatiilor).

Daca mai folositi acele mijloace fixe, atunci nu trebuie sa le scoateti din evidenta, ele raman in continuare in inventarul unitatii.