Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... politia sau procuratura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

politia sau procuratura

POLITIA si procuratura ca sa intocmeasca un dosar penal sau urmarire penala trebuie sa aiba martori,filmari video si prindere in flagrant ca sa aiba toate probele necesare.
ASTEA 3 variante scrise mai sus sunt necesare ptr intocmirea dosarului penal sau amenda penala.
ati uitat de inscrisurile incriminatoare, si plangerea sau denuntul
Dosarul penal este ”deschis” in urma unei plangeri, a sesizarii din oficiu, ca exemple...
Da, au nevoie de probe, probe care pot fi declaratiile martorilor sau inregistrari video s.a.
Pentru flagrant nu sunt necesare asemenea probe...
Pentru intocmirea unui dosar penal, nu sunt necesare in prima faza dovezi.
Este suficienta o sesizare, care va avea ca urmare o cercetare.
In cadrul cercetarii, se vor administra probe (de genul de care aminteati) , iar la final organele de cercetare (politistii) vor face o propunere catre parchet, care poate fi neinceperea urmaririi penale, scoatere de sub urmarire, trimiterea in judecata, sau inlocuirea raspunderii penale cu o sanctiune administrativa.
Procurorul va agrea sau nu aceasta propunere, si va emite o decizie in acest sens.
Nu orice dosar de cercetare penala este finalizat cu o sanctiune (amenda in cazul prezentat).
Marcel Mihalache, Avocat
DA inscrisuri trebuie,martori,filmari video si flagrant ca sa fie acuzata o persoana ptr a se intocmi un dosar penal.
DACA una din ele ex flagrantul nu se face,sau nu sint inscrisurile se intocmeste un dosar penal.

V-am explicat mai sus, dar nu cititi cu atentie.
Dosarul se intocmeste oricum daca exista sesizare, importante sunt dovezile administrate pe parcursul cercetarilor penale.
Marcel Mihalache, Avocat