Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot să dau în judecată pe cineva care mă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot să dau în judecată pe cineva care mă șantajează cu poze intime? Menționez că nu știu cine este hackerul

Sunt urmarita de o persoana care zice ca imi este vecin,mi-a spart toate chaturile wup si mess.Cum o pot opri?
Manuela Rășină, administrator
Sesizati varsirea infractiunii de ( posibil) hartuire, santaj, violarea vietii private si a infractiunilor de acces ilegal la un sistem informatic plus alterarea integritatii sistemelor si datelor informatice.
Pentru ultimele doua, competemta de urmarire penala apartine DIICOT.
Se vor face perchezitii informatice, vor fi ridicate sisteme informatice...

Daca vor fi identificate probe privind existanta faptelor, se va emite rechizitoriu cu trimitere in judecata.

In anumite cazuri poate fi vorba si despre hartuire sexuala.
Depuneti plangere penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de santaj.

Daca detineti inregistrari audio, audio-video, depuneti-le, ele reprezinta mijloace materiale de proba.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Unde inaintez plângerea penală,la politie sau la judecatorie?Abea acum am reusit sa printez unele dovezi din telefon.La Diicot am trimis un mail pe site-ul oficial ,dar inca nu am primit raspuns.
Pika2000, utilizator
Trimiteti plangerea prin posta, cu confirmare de primire si CONTINUT DECLARAT.
Trimiteti la Parchet (la procuratura).

De experienta proprie va spun ca cererile trimise pe mail se proceseaza mai greu.

Cu privire la incadrarea juridica a faptelor, precum si la competenta materiala se ocupa Parchetul (procurorul).
Daca trimiteti la un Parchet necompetent, plangerea va fi trimisa spre cercetare organului competent.