avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot să dau în judecată pe cineva care mă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot să dau în judecată pe cineva care mă șantajează cu poze intime? Menționez că nu știu cine este hackerul

Sunt urmarita de o persoana care zice ca imi este vecin,mi-a spart toate chaturile wup si mess.Cum o pot opri?
Ultima modificare: Vineri, 12 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Sesizati varsirea infractiunii de ( posibil) hartuire, santaj, violarea vietii private si a infractiunilor de acces ilegal la un sistem informatic plus alterarea integritatii sistemelor si datelor informatice.
Pentru ultimele doua, competemta de urmarire penala apartine DIICOT.
Se vor face perchezitii informatice, vor fi ridicate sisteme informatice...

Daca vor fi identificate probe privind existanta faptelor, se va emite rechizitoriu cu trimitere in judecata.

In anumite cazuri poate fi vorba si despre hartuire sexuala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti plangere penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de santaj.

Daca detineti inregistrari audio, audio-video, depuneti-le, ele reprezinta mijloace materiale de proba.

Ultima modificare: Miercuri, 10 Octombrie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Unde inaintez plângerea penală,la politie sau la judecatorie?Abea acum am reusit sa printez unele dovezi din telefon.La Diicot am trimis un mail pe site-ul oficial ,dar inca nu am primit raspuns.
Ultima modificare: Luni, 15 Octombrie 2018
Pika2000, utilizator
Trimiteti plangerea prin posta, cu confirmare de primire si CONTINUT DECLARAT.
Trimiteti la Parchet (la procuratura).

De experienta proprie va spun ca cererile trimise pe mail se proceseaza mai greu.

Cu privire la incadrarea juridica a faptelor, precum si la competenta materiala se ocupa Parchetul (procurorul).
Daca trimiteti la un Parchet necompetent, plangerea va fi trimisa spre cercetare organului competent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In urma audieri mele la parchetul de pe langa judecatoria braila ... Roman85 Roman85 in urma audieri mele la parchetul de pe langa judecatoria Braila am fost pus sub invinuire sub aspectul savarsirii a infractiunii de hartuire ... (vezi toată discuția)
Care este autoritatea competenta anti infractiuni informatice ? Szikla Szikla Salutari A-s avea o intrebare , recent am avut o experienta cu o bresa de siguranta la intimitatea de pe chaturi , telefon, etc ...sa-u luat conversati si ... (vezi toată discuția)
Proceduri dosar penal ContSters249161 ContSters249161 Buna ziua! Mi s-a deschis acum 1 an o urmarire penala pe Legea 161/2003, Art 42 (3). Acum 2 luni mi s-a suplimentat urmarirea penala si ptr violare de ... (vezi toată discuția)