Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum ia nastere un dosar penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum ia nastere un dosar penal?

UN dosar penal se face doar cind sint filmarii video sau se face un flagrant pe baza unei plingerii.
IN situatia unei infractiunii.
Urmare a înregistrării unei plângeri penale, se efectuează acte premergătoare.
Dacă, pe baza probelor existente la dosar, fie ele propuse de către partea vătămată, fie dispuse de organul de cercetare penală sau de procuror, se apreciază că există infracţiune, se dispune începerea urmăririi penale.

Legea nu prevede ca absolut necesare proba video sau flagrantul, se poate începe urmărirea penală chiar în absenţa lor.

Dacă ne veţi da mai multe detalii privind speţa dumneavosatră, ar fi util pentru a putea formula un răspuns mai detaliat şi la obiect.
O filmare sau un flagrant nu pot reprezenta toate proble unui dosar penal, dar nici dosarul penal nu se face doar cand sunt filmari sau flagrant.