avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore suplimentare - concret
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore suplimentare - concret

Buna ziua,

Stiu ca mai exista subiecte deschise pe aceasta tema, am citit ce spune si contractul colectiv de munca, dar eu tot nu inteleg...

Deci, concret:
Daca eu am un salariu X/ora, respectiv un salariu Y/luna si intr-o luna lucrez 15 ore suplimentare, eu voi primi Y + 15*X (ora suplimentara platita cat o ora normala) sau Y + 15*2*X (ora suplimentara platita dublu decat o ora normala) in luna respectiva?

Multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: CORNELIU56 , utilizator 15:40, 15 Noiembrie 2018
Codul Muncii:

ART. 122
(1) Munca suplimentarã se compenseazã prin ore libere plãtite în urmãtoarele 60 de zile calendaristice dupã efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiazã de salariul corespunzãtor pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activitãţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plãtite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în urmãtoarele 12 luni.
ART. 123
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plãtite nu este posibilã în termenul prevãzut de art. 122 alin. (1) în luna urmãtoare, munca suplimentarã va fi plãtitã salariatului prin adãugarea unui spor la salariu corespunzãtor duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentarã, acordat în condiţiile prevãzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncã sau, dupã caz, al contractului individual de muncã, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bazã.


Daca se compenseaza cu timp liber platit, castigati 15*X
Daca se plateste cu spor, primiti 15*X*(procentul stabilit in CCM pentru orele suplimentare - cel putin 75%)




Multumesc pentru raspuns, dar tot nu sunt elucidat.
Deci:
Timp liber
1. daca am muncit intr-o saptamana 8 ore in plus, iar saptamana viitoare am primit 8 ore libere, practic la sfarsit de luna eu iau salariul normal, fara nimic in plus?
Spor la salariu
2. daca am muncit intr-o saptamana 8 ore in plus, care mi se vor plati, practic la sfarsit de luna voi primi salariul normal + 8 ore. Iar aceste 8 ore vor fi platite min. 175% dintr-o ora normala?

Am inteles corect?
Ati inteles perfect ... mai intai , munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite , iar in cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă, aceasta va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia...spor ce nu oate fi mai mic de 75%.
delfin24 a scris:

Timp liber
1. daca am muncit intr-o saptamana 8 ore in plus, iar saptamana viitoare am primit 8 ore libere, practic la sfarsit de luna eu iau salariul normal, fara nimic in plus?


Da, luati salariul normal, fara nimic in plus.


Spor la salariu
2. daca am muncit intr-o saptamana 8 ore in plus, care mi se vor plati, practic la sfarsit de luna voi primi salariul normal + 8 ore. Iar aceste 8 ore vor fi platite min. 175% dintr-o ora normala?


Da, ati inteles corect.


Nu-i chiar asa @ana_cer!
Compensarea cu timp liber nu scuteste angajatorul de plata normala a timpului lucrat suplimentar.
Ca atare eu cred ca raspunsul la prima varianta nu-i corect.
Sa citim cu atentie:
:rtfm:
ART. 122
(1) Munca suplimentarã se compenseazã prin ore libere plãtite în urmãtoarele 60 de zile calendaristice dupã efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiazã de salariul corespunzãtor pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

Ultima modificare: Luni, 2 Ianuarie 2012
rosu gheorghe, utilizator

Alte discuții în legătură

Ore de munca justmusy justmusy Buna seara, sunt angajat al unei societati din Romania cu un numar mare de angajati si magazine.Pentru luna in curs am primit un program de 193 de ore lucru in ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare lumifatu lumifatu Lucrez intr-o saptamana de la ora 8.00 la ora 14.00 de luni pana joi iar vineri lucrez de la ora 8.00 la ora 20.30. dupa calculul meu de luni pana joi se fac ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare compensate cu liber in 60 zile CORNELIU56 CORNELIU56 Din Codul Muncii : 1. Art. 122 (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea ... (vezi toată discuția)