avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri pentru infiintarea unei microintreprinderi
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri pentru infiintarea unei microintreprinderi

Buna ziua. Imi doresc sa infiintez o microintreprindere care are ca scop achizitionarea de produse agricole (alimente) din zona rurala si comercializarea acestora la oras. Am 22 de ani si un buget la dispozitie.

Imi puteti spune de ce fel de fonduri europene/locale, rambursabile/nerambursabile as putea beneficia si cum as putea sa fac asta?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 07:33, 10 Februarie 2012
Trebuie sa va decideti ce doriti sa faceti: sa infiintati un depozit de colectare (unde sa va acsati clar pe o gripa bine definita de produse care pot fi legume, cereale, produse alimentare de origine animala sau vegetala) sau sa dezvoltati o retea de distributie si comercializare prin magazine proprii a unor produse. E bine sa va limitati pe o grupa distincta care are si anumite cerinte specifice.
Daca sunteti, de exemplu, intr-un bazin legumicol recunoscut pentru cultura ardeiului, care se pastreaza bine in depozite cu mediu de frig, atunci va acsati pe acest domeniu.
Apoi e bine sa faceti o asociere a mai multor producatori din regiune, care pe langa ca produc si va livreaza recolta lor, pot contribui si la capitalul de inceput pentru infiintarea depozitului, sau la partea de cofinantere, daca se pune problema accesarii unor fonduri europene.
Ultima modificare: Duminică, 25 Decembrie 2011
george-neagu, moderator
medda a scris:

Buna ziua. Imi doresc sa infiintez o microintreprindere care are ca scop achizitionarea de produse agricole (alimente) din zona rurala si comercializarea acestora la oras. Am 22 de ani si un buget la dispozitie.

Imi puteti spune de ce fel de fonduri europene/locale, rambursabile/nerambursabile as putea beneficia si cum as putea sa fac asta?

Multumesc,


Fiind vorba de o activitate de comert, nu e cazul sa va ganditi la fonduri nerambursabile.
Daca tot e vorba de o microintreprindere, intuiesc ca va ganditi la o forma de intermediere in piete si oboare. :)
@medda
Iti recomand sa citesti despre "Programul de dezvoltare si modernizare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata" aici:
[ link extern ] /
[ link extern ]





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In noiembrie, noi apeluri de proiecte pe pndr:121 & 123 Daniela Bolog Daniela Bolog 07 noiembrie 2012 Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale va organiza o noua sesiune de depunere a proiectelor pentru Masura 121 “Modernizarea ... (vezi toată discuția)
Magazin alimentar-fonduri europene udangiu udangiu Am infiintat o societate (pe data de 19.11.2010) care are ca obiect de activitate, comertul cu amanuntul al produselor alimentare. Pot accesa fonduri ... (vezi toată discuția)
Fonduri sapard _nelutu_ _nelutu_ buna nu prea stiu prea multe despre fondurile sapard , ce asi dori sa aflu mai intai ,pot optine investitia de 100% de la fondul sapard pt. ridicarea unor sere (vezi toată discuția)