Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Magazin alimentar-fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Magazin alimentar-fonduri europene

Am infiintat o societate (pe data de 19.11.2010) care are ca obiect de activitate, comertul cu amanuntul al produselor alimentare.
Pot accesa fonduri europene nerambursabile, ptr dezvoltarea afacerii, in perioada imediat urmatoare (cumpararea spatiului in care-mi desfasor afacerea, a vitrinelor frigorifice si utilajelor specifice unui magazin alimentar, a 1-2 masini aprovizionare cu produse alimentare) si daca DA, cat la suta este aportul meu ?
Exista si alte modalitati ptr dezvoltarea afacerii (mai putin credite bancare) ?
Puteti verifica pe site-ul ministerului agriculturii dar pana acum astfel de activitati nu au fost finantate din fonduri europene. puteti accesa ceva daca va asociati cu un producator care sa aplice...
Fondurile europene se acorda in special pentru crearea de locuri de munca si dezvoltarea unor proiecte speciale. Trebuie sa indepliniti o serie de conditii de eligibilitate. Nu cred ca faptul ca doriti sa cumparati un imobil construit + dotarea acestuia ...ii va convinge pe cei care analizeaza dosarul.

:luck:
Am gasit un articol despre activitatile de comert si fondurile europene: [ link extern ]

Oricum, eu stiam ca daca e vorba de produse alimentare, poti doar sa iti faci magazin cu fonduri europene in incinta abatorului sau fermei tale si sa vinzi numai din produsele tale proprii.